Nová německá vláda chce změnit EU na federaci
FEDERALIZACE EU
S novou německou vládou přijde tlak na federalizaci Evropské unie. Sociální demokraté, Zelení a FDP to mají prosazovat na základě své koaliční smlouvy, která tak vzbudila i okamžitou kritiku odpůrců federalizace. „EU se nesmí stát superstátem,“ kritizoval smlouvu například český europoslanec Jan Zahradil (ODS).
Podle koaliční smlouvy představené v minulém týdnu se nová německá vláda chystá tlačit na změny, které mají vést k větší integraci Evropské unie, směřovat ke vzniku budoucí federace. Patří k nim například posílení pravomocí Evropského parlamentu či umožnit hlasování v důležitých zahraničních či bezpečnostních otázkách pouze kvalifikovanou většinou.
„Suverénní Evropa je klíčem naší zahraniční politiky,“ citoval lídra sociálních demokratů a pravděpodobně budoucího kancléře Olafa Scholze server Euractiv. „Pro ekonomickou silnou a nejlidnatější zemi v srdci Evropy je úkolem umožnit, podpořit a posunout suverénní Evropu vpřed,“ dodal Scholz.
Evropský parlament by tak měl dostat pravomoc navrhovat vlastní legislativu tak, jak to nyní může dělat Evropská komise, nová německá koalice pak chce prosazovat i možnost nadnárodních volebních lístků či posílení hospodářské a měnové unie EU a naznačila otevřenost reformě fiskálních pravidel bloku, tedy Paktu stability a růstu.
Proti krokům k další federalizaci se ostře ohradili evropští konzervativci. „Evropská federace je absolutně nepřijatelná. Naše strany a vlády budou dělat vše potřebné, aby tuto myšlenku zablokovali. EU se nesmí stát superstátem, právě naopak: musí respektovat suverénní národní státy,“ kritizoval na Twitteru německou koaliční smlouvu europoslanec Jan Zahradil.
Koaliční smlouva německých sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) však čelí z dalších důvodů kritice i na domácí půdě. Média poukazují na to, že mnohé plány koalice jsou vágní a finančně náročné, což pocítí veřejnost a především majitelé domů. Výhrady mají i zástupci hospodářského sektoru, podle kterých ale řada programových bodů míří správným směrem.
„Když se člověk podívá na koaliční smlouvu, tak mnoho lidí bude mít dojem, že jsou tu předčasné Vánoce a že nastal Štědrý den. Nikdo ale nezodpověděl otázku, jak se to bude financovat,“ uvedl o koaliční smlouvě například generální tajemník budoucí opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak. Dodal, že mnohé formulace jsou nejasné a nekonkrétní a že nastupující vláda řadu příležitostí předem zahodila.