1 Neobvyklý nález

V Egyptě našli sfingu z dynastie Ptolemaiovců

, NOVÉ

Témata: ,

Egyptští archeologové objevili ve městě Asuán na jihu země sochu sfingy. Informuje o tom server BBC s odvoláním na místní ministerstvo pro památky. Podle odhadů pochází socha z období dynastie Ptolemaiovců, která v Egyptě vládla přibližně od roku 323 před naším letopočtem do roku 30 př. n. l., kdy jej dobyli Římané.

Ministerstvo uvedlo, že sfinga, mýtické stvoření s tělem lva a hlavou člověka, z Asuánu je z pískovce. Sochu nalezli v chrámu Kom Ombo během prací, jejichž cílem bylo zabránit pronikání spodních vod do tohoto naleziště. Její rozměry činí asi 38 centimetrů na výšku a 28 centimetrů na šířku.

Podle Abdula Moneima Saeda z resortu pro památky bude třeba „dalších studií sfingy, aby bylo možné zjistit více o jejím účelu“. Mimoto byly nedávno objeveny dva reliéfy krále Ptolemaia V. z téhož materiálu.

Egypt doufá, že podobné archeologické nálezy posílí příliv turistů, kterých v období nestability po revoluci z roku 2011 výrazně ubylo.

Čtěte také: V Egyptě byla objevena 4000 let stará keramická dílna

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.