1 vzácný objev

V Egyptě byla objevena 4000 let stará keramická dílna

NOVÉ

Témata: ,

Archeologové v jihoegyptské provincii Asuán objevili 4000 let starou keramickou dílnu. S odkazem na sdělení egyptského ministerstva pro památky o tom informovala agentura AP. Nález je nejstarší dosud objevenou keramickou dílnu z dob Staré říše, zlaté éry budování pyramid. Podle ministerstva pro památky dílna fungovala v období čtvrté dynastie, tedy v letech 2613 do 2494 před naším letopočtem

Na místě archeologové objevili například vápencový hrnčířský kruh na dutém podstavci. Generální tajemník egyptské nejvyšší rady pro památky Mustafá Vazírí označil nález za neobvyklý a uvedl, že napovídá více o tom, jakou roli hrála keramika v běžném životě.

V pobřežním městě Alexandrie mezitím archeologové otevřeli 2000 let starý žulový sarkofág, jehož objevení bylo oznámeno začátkem měsíce. O jeho obsahu tak média dosud spekulovala. Vazírí nicméně uvedl, že v něm byly pouze kosterní ostatky a odpadní voda. Sarkofág vážící 30 tun podle něj nejspíše patřil zámožné rodině z období dynastie Ptolemaiovců.

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch tvoří významnou část egyptské ekonomiky.

Čtěte také: Senzační objev v Egyptě. Vykopali neporušený starověký sarkofág z černé žuly

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.