1 Nehoda při manévrech

Na Dálném východě se srazily dva ruské bombardéry Su-34. Tři letci nezvěstní, jeden zachráněn

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Na Dálném východě se v pátek srazily dva ruské stíhací bombardéry Su-34. Obě dvoučlenné posádky se katapultovaly, ale ze čtyř letců se zatím podařilo z vod Japonského moře zachránit jen jediného, po ostatních se pátrá. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. To tak popřelo prvotní informace, že jeden ze strojů přistál s poškozeným motorem a že se podařilo zachránit i dvoučlennou posádku druhého letounu.

Zachráněného letce vyzdvihl z moře záchranný vrtulník, jeho život není v ohrožení, ujistilo ministerstvo. Po ostatních letcích pátrá šest lodí Tichomořské flotily a několik rybářských plavidel, protiponorkový letoun Tu-142, jehož přístroje umožňují zaznamenat objekty na hladině, několik vrtulníků a dalších letadel. Pátrání ale ztěžuje špatné počasí se silným větrem a velkými vlnami a tma; v regionu je již po půlnoci.

Incident se podle ruského ministerstva stal nad Japonským mořem asi 35 kilometrů od ruské pevniny. Bombardéry nacvičovaly letové manévry, operace prováděly bez výzbroje. V době neštěstí byla v regionu silná bouře.

Příčinou byla podle předběžných zjištění chyba pilota. Ministerstvo rozhodlo, že do vyšetření všech okolností nehody budou lety strojů tohoto typu v Rusku zastaveny.

Bombardéry Su-34, které se vyrábějí od roku 2008, zaznamenaly v posledních pěti letech v Rusku dvě nehody. V létě 2015 a loni havarovaly stroje tohoto typu při přistání na letištích u Voroněže a v Chabarovském kraji. V obou případech selhal padákový brzdný systém.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump zveřejnil plán modernizace protiraketové obrany. Čidla plánuje rozmístit i ve vesmíru

Pro případ chaosu. Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat zálohy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.