1 Žodovský nový rok

Židé slaví nový rok. Začíná svátek Roš ha-šana

, NOVÉ

Témata:

Pražský magistrát umístí v ulicích v okolí Jeruzalémské synagogy v centru Prahy v období zářijových židovských svátků betonové zábrany, takzvané city bloky. ČTK o tom informoval mluvčí hlavního města Vít Hofman. Ulice Jeruzalémská, U půjčovny a Růžová se pro auta uzavřou tuto neděli v 18:00 do úterních 14:00. Zábrany se znovu objeví 18. září v 17:30 a odstraněny budou o den později ve 20:30. Poslední termín je 23. září od 17:30 do 22:00. Židé v těchto dnech slaví svátky Roš ha-šana, Jom kipur a Sukot.

Podle Hofmana opatření vydal silniční úřad Prahy 1 kvůli zajištění bezpečnosti při oslavách svátků. Magistrát nechává rozmísťovat zábrany od loňského roku vždy v průběhu významných svátků. Důvodem jsou teroristické útoky s využitím auta, které se v posledních letech v Evropě objevují. Jediným místem, kde jsou zábrany neustále, je Staroměstské náměstí. U ústí Pařížské ulice jsou umístěny až do odvolání.

Radnice Prahy 1 letos v centru města začala rozmísťovat také výsuvné a pevné sloupky a další trvalá opatření. Sloupky už nechala umístit v okolí Maiselovy ulice, nyní má v plánu podobná opatření v okolí Staroměstského náměstí, u Karlova mostu nebo na Hradčanském náměstí.

Svátek Roš ha-šana je židovský nový rok, připomínající stvoření světa a významné události židovských dějin. Tradičním rysem svátku je troubení na beraní roh, tzv. Šofar. Jeho zvuk má připomínat smlouvu uzavřenou mezi Hospodinem a Izraelem na hoře Sinaj.  

 Svátkem Jom kipur, v překladu den smíření, vrcholí desetidenní půst, který následuje po novém roce. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších svátků v židovském kalendáři, protože připomíná den, kdy Bůh odpustil Izraeli zhotovení zlatého telete a obřezání Abraháma, který tak uzavřel smlouvu s Hospodinem. Svátek se vyznačuje více než denním půstem a intenzivními modlitbami.  

Sedmidenní svátek Sukot připomíná putování Izraelitů na poušti po vyvedení z Egypta. Pro svátek jsou typické tzv. suky, tedy přístřešky, kde by měli židé pobývat po celou dobu svátku. Měli by mít alespoň tři stěny, skrze střechu by měly být vidět hvězdy či nebe. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Půl bilionu korun za den. Čínský svátek nezadaných přinesl firmě Alibaba rekordní tržby

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.