Zlo přitahuje. Převálcuje Amerika Evropu? Čína a její politika k Ukrajině
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Co je tak přitažlivého na zlu? Proč lidi fascinuje příběh vraždícího kanibala? Tereza Matějčková si všímá mimořádného diváckého úspěchu minisérie Monstrum / Příběh Jeffreyho Dahmera, který se zařadil mezi tři vůbec nejsledovanější počiny v historii Netflixu. Na vlně spřízněné poťouchlé fascinace zločinem se veze žánr true crime, který slaví úspěchy i v Čechách.
Seriál Monstrum je veden otázkou po původu zla. Klade si ji sám vrah, jeho rodiče, pozůstalí, soud. „Odkud zlo?“ je navíc klasickou filozofickou a teologickou otázkou. Více v novém vydání Týdeníku Echo.
Evropa se bojí americké energetické převahy. Francouzský prezident Emmanuel Macron se rozčílil nad tím, že Američané prodávají plyn do Evropy násobně dráž než svým domácím zákazníkům. „Platit za plyn čtyřikrát víc než vaše vlastní firmy se dá těžko považovat za přátelství.“ Na mezinárodní scénu přenesl debatu, která už nějakou dobu naplno jede v Paříži. Francouzi se obávají, že Amerika díky násobně levnějším cenám energií ekonomicky převálcuje Evropu. Více v tématu Lenky Zlámalové.
„Čína se vrací ke kultu osobnosti. Kolem Ukrajiny cenzura trochu polevila“. V nejlidnatější zemi světa celý minulý týden probíhal sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny. Po smrti Mao Ce-tunga platilo pravidlo, že generální tajemník smí stát v čele strany, a tedy i státu, maximálně dvě pětiletá období. Si Ťin-pchingovi se to podařilo odbourat. O tom, co to znamená, o čínských snahách o světovou hegemonii, postoji Pekingu k válce na Ukrajině a hrozí-li válka o Tchaj-wan, debatovali hosté Salonu Echa. Sešli se v něm tři sinologové: profesorka Olga Lomová, David Gardáš z projektu Sinopsis a Filip Jirouš. Debatu vedl Ondřej Šmigol.
Generál Ticho. Kampaň před prezidentskými volbami vstoupila do horké fáze, kdy už se používá špína – v zásadě tím se generál v. v. Petr Pavel brání proti svědectví muže, který ho nařkl ze lhaní o vlastní minulosti. Svědectví vyšlo v sobotním deníku Právo, muž se jmenuje Pavel Beneš, i on byl profesionální voják, s Petrem Pavlem ho pojí jedna zkušenost a jeden zážitek… Více v komentáři Daniela Kaisera.
Ekonom ve mně je z vlády poněkud nešťastný, říká Jan Švejnar. Českoamerického ekonoma Jana Švejnara jsme zastihli v lehce bilanční náladě. Ekonomická vysoká škola CERGE na Univerzitě Karlově, kterou v Praze počátkem 90. let zakládal a pak spolu s Národohospodářským ústavem české Akademie věd v rámci společného pracoviště CERGE-EI budoval, oslavuje 30. narozeniny. Pro Švejnarovu politickou nevyhraněnost a širokospektrální přijatelnost se o něm spekulovalo i jako o černé labuti prezidentských voleb. Jak vidí potíže, před nimiž stanula česká ekonomika, s ní i obyvatelstvo a s ním nakonec i vláda? Rozhovor vedl Daniel Kaiser.
„Čuňas kladl důraz na dřevní adroš.“ Příběhy podzemníků ve fotografiích. Dvě dekády vede Ateliér imaginativní fotografie na FAMU. Na téže fakultě se v osmdesátých letech vytvářel jeho autorský rukopis spojovaný později s pojmem slovenská nová vlna. Fotograf Rudo Prekop patří k silné generaci, která do tehdejší československé fotografie vnesla prvky inscenace, humoru i absurdity. Znaky inscenace a především preciznosti nesou i fotografie, které aktuálně vydává knižně pod názvem Underground / Lidský portrét. Rozhovor s fotografem Prekopem vedla Erika Zlamalová.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.