„Vyhozené peníze.“ Města a kraje se bouří, chtějí pro školy přesnější PCR testy
NÁVRAT DO ŠKOL
V krajích a městech roste odpor k vládou nastavenému testování na školách. Záchyt antigenními testy je mezi žáky i zaměstnanci minimální, což podle kritiků ukazuje buď na nekvalitní testy, či na to, že mezi dětmi nákaza prakticky není. Podle zástupců některých krajů, měst i Svazu měst a obcí by měl proto stát začít hradit i přesnější metodu PCR, která je podle jeho předsedy Františka Lukla kvůli potřebě testovat méně často k dětem i šetrnější.
Podle oficiálních čísel ministerstva zdravotnictví se mezi více než půl milionem testovaných žáků a zaměstnanců ve školách podařilo zachytit v prvních dvou dnech testování jen nižší stovky pozitivních. Minimální záchyt antigenními testy nakonec už předem avizovaly dílčí výsledky z krajů a nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) přiznal, že taková čísla očekával.
Zastupitelé v krajích či městech jsou však k situaci méně smířliví. Testování antigenními testy označují za vyhozené peníze, poukazují na stížnosti rodičů či vládou zvolený způsob odběru vzorků z nosu přesto, že existují podle nich pro děti schůdnější varianty. Volají proto po tom, aby stát finančně podpořil jako možnost i metodu přesnějšího PCR testování jednou týdně. To sice vláda školám umožňuje, ale pouze na jejich náklady.
Podporu má hrazení PCR testů státem i ve Svazu měst a obcí. „Ukazuje se, že je záchyt minimální. Buď je to tak, že školy nebyly a nejsou ohnisky, a nebo je to druhá varianta, pro celou společnost horší, že ty testy nejsou tak citlivé,“ řekl deníku Echo24 předseda svazu František Lukl. Podle něj by už samotné testování jen jednou týdně bylo pro děti méně stresující a svaz ho jednoznačně podporuje. Po pátečním jednání předsednictva ho bude chtít prosazovat skrze zástupce v Ústředním krizovém štábu. Lukl považuje za nešťastné také to, že panuje nedůvěra a stát nařizuje, aby testování probíhalo ve školách. „Pokud by to probíhalo doma, pro všechny je to záležitost příjemnější a vůbec bych se neobával toho, že by to drtivá většina nějakým způsobem sabotovala,“ dodal.
Současný způsobe testování pak ostře kritizuje například primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Tam ve školách zachytily testy jen jedno pozitivní dítě. „Nevěřím tomu, že je to realita,“ řekla deníku Echo24. „Jsou to úplně vyhozené peníze. Jednak to ty děti bolí, neudělají si to dobře, aby je to nebolelo, tak si to pošťourají někde, aby to splnily. Pokud nemají příznaky, ten test to stejně neodhalí, navíc se musí testovat dvakrát týdně, kdežto u PCR testů to stačí jednou týdně a ta cena je vlastně obdobná,“ dodala Koubová. Na to, aby si města hradila testy sama, podle ní nejsou peníze.
Jít cestou neinvazivních PCR testů ze slin se rozhodlo vedení města v Kladně a to kvůli obavám rodičů. „Do školských zařízení se vracejí vesměs malé děti a je pochopitelné, že z testování nemají radost ani ony, ani rodiče. Velká část dospělých testováním prochází v zaměstnání a nic příjemného to skutečně není,“ řekl primátor města Milan Volf (Volba pro Kladno). O nákupu zhruba 6500 PCR testů téměř za jeden milion korun rozhodli v pondělí městští radní. Město chce po zkušebním testování rodičům nabídnout, zda chtějí pokračovat na vlastní náklady v metodě PCR či využívat antigenní testy hrazené státem. Podle tiskové mluvčí se má cena i pro případné samoplátce z řad rodičů pohybovat jen kolem 150 korun za testovací sadu.
Kritické k testování antigenními testy je dlouhodobě také vedení Prahy 9. Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) vyzval vládu k podpoře užívání PCR testů a chce, aby školáci, kteří budou každý týden podstupovat PCR test na covid-19, nemuseli mít rotační výuku. Uvedl to v dopise adresovaném ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). „Není důvod, aby stát dál preferoval test antigenní, který je méně spolehlivý. Zvolí-li škola vyšší úroveň ochrany, tedy PCR test, pak by příslušný poskytovatel zdravotních služeb provádějící testování měl obdržet plnění od zdravotních pojišťoven minimálně ve výši úhrady za POC antigenní test prováděný v rámci plošného testování,“ uvedl v dopise za Prahu 9 Portlík. Ve školách, které zřizuje Praha 9, se žáci budou testovat jedenkrát týdně PCR testy ze slin.
Užívání PCR testů pro potřeby testování školáků zvažuje pro jejich vyšší spolehlivost i hlavní město. „Na základě zjištěných dat z pondělního testování ve školách, z něhož vzešlo 15 pozitivních žáků z celkového počtu kolem 35 000, už teď víme, že to neodpovídá modelům míry promořenosti české populace. Ukazuje se, že používat tyto antigenní testy na bezpříznakové jedince znamená, že se ve školách budou pravděpodobně objevovat nákazy, aniž bychom o tom věděli,“ uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti) s tím, že i podle něj je problém chybějící finanční podpora ze strany státu.
Po využívání metody PCR volá například i středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Antigenní testy podle ní u dětí nákazu většinou nezachytí a vzniká tak falešný pocit bezpečí, za který se zbytečně utrácí peníze, uvedla na svém Facebooku hejtmanka. Stát by podle ní měl přispívat na PCR testy alespoň ve stejné výši jako na testy antigenní, laboratoře podle ní navíc pro školy ceny PCR značně zlevnily.
Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Arenbergera možnosti testování dětí PCR metodou zpracovanou v laboratoři namísto antigenních testů přímo ve školách prověřuje, jak řekl v úterý. Zároveň dodal, že malý záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách byl očekávatelný. „Je to vlastně srovnatelné s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace,“ řekl. Testování na covid-19 ve školách začalo v pondělí, kdy se do mateřských škol vrátili předškoláci a potomci lidí, kteří vykonávají určené profese, a do lavic základních škol část žáků prvního stupně. Ostatní mají nadále distanční výuku. Stát školy zásoboval antigenními testy od firem Lepu a Singclean, které mají používat dvakrát týdně.