1 Aféra šéfa kontrarozvědky

Za nepodložené výroky ‚potrestán‘ povýšením a zvednutím platu? Merkelová přiznala chybu

NOVÉ

Témata: , , ,

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v pondělí připustila pochybení ve způsobu, jakým špičky koalice řešily kauzu šéfa kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena. Kvůli jeho nepodloženým výrokům o situaci v Chemnitzu (Saské Kamenici) nejprve v úterý rozhodly o tom, že Maassen bude muset svůj post opustit, ale zároveň povýší do role státního tajemníka na ministerstvu vnitra. Své rozhodnutí po vlně kritiky revidovaly až v neděli.

Maassen, za něhož se ze špiček koalice otevřeně staví jen ministr vnitra a šéf CSU Horst Seehofer, si měl podle původní dohody v nové funkci paradoxně přilepšit o téměř 2600 eur měsíčně na celkem 14.157 eur měsíčně (360.000 Kč). „Potrestání povýšením“ ale v řadách sociálních i křesťanských demokratů vzbudilo vlnu nevole, kvůli níž se šéfové koaličních stran situací museli zabývat znovu. Maassen tak nakonec na ministerstvu vnitra bude jen šéfem odboru a plat se mu nezvýší.

„Výsledek z minulého úterý nedokázal přesvědčit,“ připustila v pondělí Merkelová, podle níž se špičky koalice příliš zabývaly samy sebou. Při tehdejším rozhodování podle svých slov nedostatečně myslela na to, co lidmi po právu hýbe, což je jí velmi líto. Nové rozhodnutí je podle čtyřiašedesátileté političky, které jde podle některých kritiků občas už jen o udržení vlády, přiměřené a lidem ho lze zprostředkovat.

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, konaly demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

Dalším tvrzením, že se v Chemnitzu nekonaly žádné štvanice, se Maassen přímo postavil proti kancléřce Merkelové, která o těchto štvanicích opakovaně hovořila. Navíc se šéfovi kontrarozvědky vyčítaly údajně příliš blízké kontakty s opoziční Alternativou pro Německo (AfD), což ale odmítal.

Čtěte více: Krize zalátána. Maassen nebude státním tajemníkem, ale ‚jen‘ šéfem oddělení vnitra

Šéf německé kontrarozvědky kvůli Chemnitzu končí. Na nové pozici si přilepší

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.