„Domluvím si komunikační trénink.“ Michálek se brání nařčení z šikany a arogance
Hlasování o odvolání Michálka
Politikům musí být vidět pod ruce. To je jedno ze základních hesel programu opozičních Pirátů. Otevřenost a transparentnost ale musí Piráti snést i v případě vnitrostranického konfliktu, který se nyní odehrává a jenž vyústil v hlasování o odvolání prvního místopředsedy Jakuba Michálka z funkce. Česká politická scéna tak má poprvé možnost sledovat vnitrostranický konflikt „on-line“.
Piráti jako „jedna rodina“
Pozoruhodným dokladem pirátské „otevřenosti“ je jejich internetové forum. Michálkovo odvolání právě na něm navrhla členka strany a ředitelka personálního odboru Pirátů Jana Koláříková, jinak manželka poslance Lukáše Koláříka. Podle ní se místopředseda strany chová arogantně k podřízeným a psychicky je šikanuje. Koláříkovou na témže místě podpořil místopředseda Pirátů a europoslanec Mikuláš Peksa. Uvedl, že pokud Michálek ve funkci zůstane, vzdá se pozice místopředsedy.
Mimo to se do diskuze zapojil nespočet dalších členů, třeba i žena předsedy strany Lydie Franka Bartošová. „Jako fakt tady někteří obhajujete šikanu jako prostředek efektivního dělání věcí, kampaňové lákátko a nutnou politickou výbavu? Dost mi to připadá jako hádky při řešení Krtka, akorát v týhle verzi mi to přijde mnohem víc smutný. Dlouho jsem nemohla zapomenout lidem, kteří se nepostavili za Míšu Krausovou (bývalou předsedkyni klubu pražských zastupitelů za Piráty- pzn. red.), když byla v té situaci jako Jana,“ napsala. V dalším příspěvku svým spolustraníkům vytýkala, že neumějí řešit vzájemné neshody.
Na rozpory uvnitř strany si před časem postěžovala i nedávno odstoupivší šéfka pirátského zastupitelského klubu v Praze Michaela Krausová, a to svému příteli, jímž je právě Michálek. Na veřejnost unikl email, v němž používá řadu vulgarit. „Ať si políbí pr*el zas*aná pí*a a přestane argumentovat stanoviskem, který jsme kvůli její svaté válce s Magdalénou museli kvůli damage control napsat. Nevím, co si s ní Martina (ne)domluvila. Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo než normální lidi, pracovat nebudu,” napsala právě o Koláříkové Krausová. Později prohlásila, že vulgarit lituje.
Sám Michálek na fóru vyjádřil obavy, že současné dění je snahou Peksy sbírat na něj kompro. „S Mikulášem Peksou jsem spolupracoval ve sněmovně, a když jsem mu tváří v tvář vytkl, že místo skutečného politického úsilí se jen schází s velvyslanci, řekl mi, že je ve sněmovně stejně jen kvůli tomu, aby se dostal do europarlamentu,“ nařkl ho v pirátské online diskuzi.
Hřib a Lipavský Michálka podpoří
Piráti nicméně v reakci na podnět Koláříkové ve středu večer oficiální jednání o odvolání Michálka zahájili. Hlasování se uskuteční od 1. do 4. listopadu.
Hlasování o odvolání se koná krátce před tím, než Piráti v lednu zvolí nové vedení na příští dva rok. Sám Michálek ale uvedl, že se znovu nechystá na post prvního místopředsedy kandidovat. Předseda Ivan Bartoš se Michálka už ve středu zastal, že se značně podílel na úspěchu Pirátů. Zda ho ale podpoří, neřekl.
Naopak například poslanec pirátů Jan Lipavský uvedl, že Michálkovo odvolání podpořit nehodlá. „Stojí za naším úspěchem a případné odvolání tři měsíce před celostátním fórem považuji za nespravedlivé a pouze symbolické,“ řekl deníku Echo24. Podobně mluví i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Odvolání několik dní před koncem mandátu mi přijde zbytečné, budu proti odvolání,“ napsal Hřib deníku Echo24 v SMS.
Michálek už obvinění ze šikany odmítl. Zopakoval, že má na lidi vysoké nároky a je tvrdý, není ale bezohledný. „Myslím, že činy hovoří lépe než slova. Za mě mluví výsledky mé práce za posledních deset let, z toho dva roky jako předseda klubu a několik let jako místopředseda strany. Dotáhli jsme stranu do úspěšných voleb s deseti procenty. Od té doby máme výrazně vyšší podporu mezi voliči, cca 14 procent. Jsme druhá nejsilnější opoziční strana,“ napsal na pirátské fórum. Uznal, že sociální vazby nejsou jeho silná stránka. „Chci být v budoucnosti více vnímavý vůči svým kolegům a spolustraníkům, také abych do budoucnosti předcházel vyhroceným situacím. Proto jsem se rozhodl, že si domluvím komunikační a HR trénink,“ dodal Michálek.
Uznal také, že se v minulosti stalo, že se jeden člověk v Pirátské straně „rozbrečel.“ „To se stalo historicky jednou, že se jeden člověk v Pirátské straně rozbrečel, a mě to velmi mrzí. Samozřejmě mi taky záleží na tom, aby v Pirátské straně dobře fungovala komunikace,“ řekl novinářům Michálek.
Pro pirátského politika je to v krátké době druhá potíž, jíž musí čelit. Nedávno totiž rezignovala na post předsedkyně pražských pirátských zastupitelů jeho partnerka Michaela Krausová, Michálek ji veřejně hájil a její krok ocenil. Krausová reagovala na zprávu, že se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, který stojí před soudem kvůli korupci a manipulaci veřejných zakázek, a schůzku neevidovala v pirátském registru schůzek s představiteli jiných politických stran a byznysu. Psali jsme o tom ZDE.