Podnikatelé se bouří. Zákaz práce pro lidi bez testu a očkování považují za hrubý nátlak
VLÁDNÍ OPATŘENÍ
Část podnikatelů a zaměstnavatelů se bouří proti návrhu, aby se zakázal vstup lidem do jejich zaměstnání, pokud neprokáží svou bezinfekčnost. Zástupci podniktelů dokonce hovoří o hrubém nátlaku, kterým chce dosluhující vláda Andreje Babiše nutit pracovníky k placeným testům a očkování. Návrh měl vyplynout z jednání Ústředního krizového štábu a projednala ho ve středu tripartita za přítomnosti zástupců vlády, odborů a podnikatelů. Výsledkem je, že vláda od tohoto návrhu upouští.
Po pondělním jednání krizového štábu zmínil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) možnost, že by lidé nesměli přijít na pracoviště bez negativního testu, potvrzení o prodělané nemoci nebo o očkování. Na sociální síti uvedl, že s návrhem nepřišel on, ale hlavní hygienička Pavla Svrčinová. V úterý však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) prohlásil, že s návrhem přišel už minulý týden ve středu sám Jan Hamáček, který se předlohou měl inspirovat v Itálii.
Sociální partneři ale i zástupci vlády však odmítli, že by se měly ukládat jakékoliv restrikce pro neočkované pracovníky. Vláda zároveň ujistila, že se nechystá povinné očkování proti koronavirové nemoci. Už samotný návrh však popudil například předsedu Podnikatelských odborů Radomila Bábka, který návrh ostře kritizuje. „Zakazovat lidem pracovat je podle nás hrubé porušení jak Ústavy ČR, tak i Listiny základních práv a svobod. Odhlédneme-li od našich nejvyšších zákonů, je to lidsky nepochopitelné a nepřijatelné. Záměr zakázat práci lidem bez očkování či testů považujeme za hrubý nátlak na občany, a to nátlak ve prospěch očkování a testování, tedy ve prospěch všech, kdo se tím živí,“ řekl pro Echo24 Bábek.
Podle odborů totiž již nyní koronavirus tak zásadním způsobem ovlivnil ekonomiku a nové nařízení by přineslo akorát další ránu pro zranitelné podniky. „Podnikatelské odbory samozřejmě odmítají zákaz práce pro lidi bez testů či očkování, stejně, jako odmítají jakákoli plošná restriktivní opatření,“ dodal Bábek.
Negativně se tak proti návrhu staví i Asociace malých a středních podniků. „Vnímáme vládní rizika, zejména potenciální přetížení zdravonického systému. Nicméně další zatěžování podnikatelů, kteří již více než rok bojují s následky pandemie, zdražováním vstupů či s rozvrácenými dodavatelsko-odběratelskými řetězci nemůžeme podpořit. Již nyní bojují podnikatelé s nedostatkem pracovních sil, případné striktní omezování přístupu na pracoviště situaci ještě více zkomplikuje,“ řekl pro Echo24 člen dozorčí rady asociace Josef Jaroš.
K jednání se proto sešli zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a také zástupci vlády. Tripartita byla svolána na základě schůze Rady hospodářské a sociální dohody přes videokonferenci. Největší zásupce podnikatelů v zemi Hospodářská komora v úterý uvedla, že zatím neobdržela žádné materiály, jak by návrh na prokázání bezinfekčnosti na pracovištích měl vypadat.
Komora tak proto nechtěla říct, zda by návrh měl být odmítnut. „V této chvíli naši právníci a legislativci analyzují současný zákoník práce a jiné zákony, aby bylo jednoznačné, co zákony vládě umožňují učinit, a co nikoliv. Podporujeme očkování, nicméně očkování je u nás dobrovolné, a dokud to tak bude, vláda by měla velmi obezřetně každý svůj krok zvažovat. Jednak aby lidi motivovala k očkování, ale také, aby přílišnými restrikcemi od očkování neodrazovala,“ řekl pro Echo24 mluvčí komory Miroslav Diro.
Jednoznačně se však již během úterý vyjádřila Potravinová komora a také Agrární komora. Ve společném prohlášení obě organizace uvedly, že pokud by byl návrh přijat, tak by byla ohrožena či zastavena výroba potravin. „Jak zároveň ukázaly průzkumy při povinném testování ve firmách, záchyty v podnicích byly minimální. Plošná opatření nejsou účinná, je třeba zaměřit pozornost na rizikové skupiny obyvatel a motivovat k očkování,“ řekla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.