Podílelo se Slovensko na únosu vietnamského disidenta? Exministr Kaliňák to popírá

Německá média spekulují

Podílelo se Slovensko na únosu vietnamského disidenta? Exministr Kaliňák to popíráNOVÉ
Robert Kaliňák Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák odmítl spekulace německých medií, že Slovensko mohlo být vědomě zapleteno do loňského únosu vietnamského podnikatele a bývalého komunistického funkcionáře Trinh Xuan Thanha z Německa do vlasti. Slovensko loni poskytlo vládní letecký speciál vietnamské delegaci při jejím převozu z Prahy do Bratislavy a následně do Moskvy, ve slovenské metropoli se zástupcem Vietnamu jednal právě tehdejší ministr Kaliňák.

„Na teorii únosu přes Slovensko, kterou prezentovala německá média, nesedí vícero věcí. V první řadě na seznamu cestujících, který nám poskytly vietnamské úřady, nebylo jméno zmiňovaného stíhaného občana Vietnamu a nepřeváželi jsme ani žádného ležícího či spoutaného člověka,“ napsal na Facebooku Kaliňák, kterého z odchodu z ministerského postu přiměly po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka protesty veřejnosti.

Thanh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl v lednu odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Německo to popřelo.

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung minulý týden napsal, že tři dny po únosu Thanha cestovalo několika podezřelých pronajatým autem z Prahy do Bratislavy, kde zaparkovali u vládního hotelu. Tam se uskutečnila pracovní schůzka vietnamských a slovenských politiků. Za slovenskou stranu se jednání zúčastnil Kaliňák, Vietnam zastupoval jeho ministr pro veřejnou bezpečnost.

Slovenské ministerstvo vnitra v reakci vyjádřilo znepokojení, že mohlo být návštěvou vietnamského ministra zneužito na jiné než pracovní a přátelské setkání. Potvrdilo, že slovenská strana v souvislosti se zmiňovanou návštěvou poskytla vietnamské delegaci vládní letadlo na přepravu z Prahy do Bratislavy a následně ze slovenské metropole do Moskvy, protože vietnamský ministr na poslední chvíli místo Vídně přiletěl do Prahy. Podle ministerstva Slovensko ve zmiňovaném případu již od loňského srpna spolupracuje s Německem.

V Německu minulý týden začal soud s Vietnamcem obžalovaným z podílu na loňském únosu Thanha z Berlína. Sedmačtyřicetiletý Long N. H. si podle obžaloby půjčil v Praze mikrobus, který byl k únosu použit. Německé nejvyšší státní zastupitelství, které mělo případ na starosti, dospělo k tomu, že do únosu byla zapojena vietnamská tajná služba i velvyslanectví asijské země v Berlíně. Německá diplomacie tehdy incident označila za bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva a vyhostila kvůli němu jednoho diplomata a jednoho zpravodajce působícího na vietnamském velvyslanectví.

Čtěte také: Zemřela herečka, kterou unesl Kim Čong-il. Musela hrát v jeho filmech

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.