Očkování dětí vyvolává i spory mezi rodiči. Souhlasit však musí až na naprosté výjimky oba
OČKOVÁNÍ DĚTÍ
V Česku se pomalu rozbíhá očkování v dosud nejmladší věkové kategorii od pěti do jedenácti let. Citlivá otázka zda děti proti covidu-19 plošně očkovat či nikoliv vyvolává debaty mezi odborníky i politiky, shodnout se na něm však často nemusí ani rodiče. Jejich společný souhlas je přitom nutný, roli nehraje v naprosté většině případů například ani rozvod. Pokud na shodu nedojde, zbývá obrátit se na soud.
Riziko závažného průběhu je u dětí výrazně nižší než u dospělých, to tak budí debaty odborníků i veřejnosti o tom, zda má plošně smysl. Například některé odborné společnosti včetně vakcinologické či pediatrické ho ve společném stanovisku doporučily i pro věkovou kategorii 5-11 let s tím, že dětem hrozí ve výjimečných případech po nákaze covidem vážné následky či úmrtí. I když byly po očkování proti covidu zaznamenány vzácné a vesměs mírné případy zánětu osrdečníku a srdečního svalu, prospěch z očkování podle nich převyšuje riziko těchto nežádoucích účinků.
Mimo odbornou debatu je však očkování u nejmenších dětí tématem pro rodiče, kteří o něm musí rozhodnout. U dětí stejně jako u většiny dospělých zatím zůstává dobrovolné, nese s sebou ale i některá omezení. To s sebou však může přinést i zásadní spor, souhlasit s očkováním musí totiž oba rodiče.
Jak uvádí ministerstvo zdravotnictví v informacích k očkování nezletilých, lékař sice není povinen aktivně ověřovat souhlas obou rodičů, pokud si je však vědom, že jeden z nich nesouhlasí, očkování provést nesmí. „Nejde o akutní úkon, proto je vždy potřeba, aby se na něm rodiče shodli. To plyne z občanského zákoníku. Nezáleží přitom na tom, kdo má dítě v péči (ani na základě dohody ani na základě soudního rozhodnutí),“ uvedla pro deník Echo24 advokátka a prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová.
Výjimku podle ní tvoří pouze situace, kdy je jeden z rodičů zbavený rodičovské odpovědnosti nebo ji má omezenou. „To je ovšem naprosto výjimečné,“ dodala Kovářová s tím, že v případě sporu nezbývá než druhého přesvědčit, jinak jde o porušení rodičovské odpovědnosti. Pokud ke shodě nedojde, o očkování může rozhodnout na návrh rodiče soud, dodává ve svém výkladu ministerstvo zdravotnictví.
Do nemocnic doráží první dodávky vakcín určených nejmenším dětem a ve čtvrtek mají dorazit i k lékařům. Do pražské Fakultní nemocnice Motol přišla podle Hany Frydrychové z tiskového odboru zásilka 12 000 dávek, 6000 dávek získal také Jihomoravský kraj. Ostatní objednané vakcíny převzala distributorská firma Avenier, která je rozveze na očkovací místa či do ordinací praktiků. Objednaná je zatím vakcína pro 150 tisíc dětí, v tomto věku jich je celkem kolem 800 tisíc. Registrace jsou otevřené už od nedělního večera.
Očkovací látky pro děti mají oproti variantě pro dospělé třetinovou sílu, podávají se dvě dávky. Očkovacích center bylo podle informací na webu ministerstva k úterý zapojeno zatím 31, nejsou v pěti krajích. Některá další umožní registrace až v době, kdy budou mít vakcíny. Za první den do nich rodiče k očkování přihlásili kolem 9000 dětí.
Odborníci připouští, že stejně jako u dospělých nemusí u dětí očkování skončit dvěma dávkami. Podle ředitele sekce registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Tomáše Boráně lze debatu na úrovni Evropské lékové agentury (EMA) čekat zhruba do půl roku. Boráň připomněl, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už schválil posilující dávku od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 16 let.
Pro děti od pěti do 11 let je v EU schválena vakcína od firem Pfizer/BioNTech. Děti od 12 let se mohou očkovat jak látkou od tohoto výrobce nebo vakcínou od Moderny. Moderna už také požádala EMA o registraci vakcíny proti covidu pro děti od šesti do 11 let, schválení se očekává v řádech týdnů.