1 HALAL TOBLERONE

Čokoláda Toblerone je halál, aby ji mohli mlsat i muslimové. Firma si potichoučku zařídila certifikaci

, NOVÉ

Témata: , , ,

Světoznámé švýcarské tyčinky Toblerone si nyní bude moci vychutnat mnohem více lidí. Už od dubna je totiž tento klasický výrobek „halál“ - ale i v samotné alpské republice to věděl jen málokdo. Americká firma vlastnící výrobní linku ve Švýcarsku si nechala proces výroby certifikovat podle islámských pravidel. S odkazem na mluvčí firmy to uvedl švýcarský deník Blick a německý Focus.

Ačkoliv jsou Švýcaři hrdí, že ani jedna jediná čokoláda Toblerone, jež se ve světě prodává, nepochází odnikud jinud než z předměstí švýcarského Bernu, továrnu vlastní americká společnost Mondelez. Ta se už v dubnu tohoto roku rozhodla k certifikaci výrobního procesu, který by umožnil prodávat tento výrobek i muslimským zákazníkům. Firma však tvrdí, že „originální recept Toblerone zůstal nezměněný“.

Firma nedopřála nové změně příliš publicity. Rozhodla se neumístit označení halál na obal čokolád, ani změnu příliš nepropagovala. „Mají strach, že odradí švýcarské konzumenty,“ řekl deníku Blick Mounir Khouzami z organizace Swiss Arab Network, která se snaží o prohlubování ekonomických vztahů mezi Švýcarskem a arabskými zeměmi.

Jde totiž o politicky výbušné téma. Podle švýcarského deníku Blick se totiž firmy propagující halál produkty potýkají s častými výzvami k bojkotu především na sociálních sítích. Podle Mounira Khouzamiho ale standardizaci jídel podle těchto pravidel patří budoucnost. „Téměř dvě miliardy muslimských konzumentů změní světový trh,“ argumentuje Khouzami.

Obchod s „halál“ potravinami velmi rychle roste. Podle švýcarského deníku už ve Francii, kde žije kolem šesti milionů muslimů, „halál“ potraviny předběhly v prodeji segment biopotravin. Podle Khouzamiho má pak deset z pětadvaceti nejrychleji rostoucích trhů světa početnou muslimskou populaci.

Čtěte dále: Zákaz zahalování? Podle vlády je zbytečný, dopadl by hlavně na turisty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.