New York a Británie hlásí rekordní počty zemřelých na covid-19
Koronavirus
Zatímco v Itálii se situace s onemocněním COVID-19 mírně zlepšuje, ve Velké Británii a New Yorku naopak počet zemřelých rekordně roste. V britských nemocnicích už zemřelo 7097 lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Nová bilance ministerstva zdravotnictví znamená denní nárůst o 938 úmrtí, což je pro Británii nové maximum. V americkém státě New York za posledních 24 hodin narostl počet zemřelých s koronavirem o 779, což je také denní rekord.
Guvernér státu New York Andrew Cuomo uvedl, že křivka nově nakažených se patrně zplošťuje, ale vše bude záležet na dodržování omezení pohybu. Za oběti nemoci budou ve státě spuštěny vlajky na půl žerdi. Podle Univerzity Johnse Hopkinse bylo v USA dosud potvrzeno přes 400 000 případů nákazy koronavirem a téměř 13 000 mrtvých.
Počet známých nakažených v Británii stoupl ve středu z 52 242 na 60 733, tedy bezmála o 8500. Dosud byl nejvyšší přírůstek v tomto směru zaznamenám v neděli, kdy bylo ohlášeno bezmála 6000 nových případů infekce.
Denní údaje o počtu nakažených i mrtvých v Británii poměrně rychle stoupají, na začátku minulého týdne hlásila vláda asi 2600 potvrzených případů nákazy a 180 úmrtí v rozmezí 24 hodin. Experti ovšem podle zpravodajského serveru BBC varují, že změny v celostátní bilanci nejsou příliš spolehlivým ukazatelem vývoje, protože „mohou částečně odrážet problémy v systému hlášení, spíše než skutečné změny trendu“. Deník Financial Times zase v úterý napsal, že úmrtí lidí na covid-19 se do hlášení britské vlády dostávají s průměrným zpožděním tří dnů.
Podvečerní tiskovou konferenci britského kabinetu vedl ministr financí Rishi Sunak, který se vyjádřil i ke zdravotnímu stavu premiéra Borise Johnsona. Ten je od pondělka kvůli těžkému průběhu koronavirem způsobované nemoci covid-19 na jednotce intenzivní péče v jedné z londýnských nemocnic, podle Sunaka se jeho stav nyní začal zlepšovat. „Na lůžku už seděl a pozitivně interagoval s lékařským týmem,“ řekl ministr financí.
BBC či agentura Reuters připomínají, že vláda má aktuálně před sebou důležité rozhodnutí o platnosti celostátních omezení, které v Británii trvají už déle než dva týdny. Vláda při jejich zavádění avizovala, že kroky budou po třech týdnech přezkoumány. Nejnovější vládní vyjádření ale nasvědčují tomu, že rozhodnutí bude odloženo a omezení zůstanou po víkendu beze změn. „Ještě se vůbec neblížíme konci karantény,“ komentoval vývoj starosta Londýna Sadiq Khan.
V Itálii se situace mírně lepší
V Itálii zemřelo za posledních 24 hodin 542 lidí nakažených koronavirem, což je méně než v předchozích dvou dnech. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Případů nákazy za den přibylo 3836, což je o osm stovek více, než italská civilní ochrana oznámila v úterý, kdy byl tento údaj nejnižší za téměř čtyři týdny. Celkem se od konce ledna v Itálii potvrdilo 139 422 případů nákazy, z toho 17 669 lidí zemřelo a 26 491 se už vyléčilo.