Záchranáři vyprostili z dolu ve Stonavě další tři mrtvé

Výbuch v dole

Záchranáři vyprostili z dolu ve Stonavě další tři mrtvéAKTUALIZUJEME
Důl ČMS ve Stonavě Foto:

Reprofoto: ČT24

1
Domov
Sdílet:

Báňští záchranáři dnes vyprostili z podzemí ostatky dalších tří horníků, kteří ve čtvrtek zahynuli při neštěstí v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku. Dnešní krátký průzkum také ukázal, že v místech výbuchu jsou stále extrémně vysoké koncentrace metanu. Lokalita proto bude uzavřena vybudovanými hrázemi. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Stav zraněných horníků, kteří jsou v ostravské nemocnici, se nezměnil. Polsko dnes drží den státního smutku, za 13 zemřelých horníků se během mše v Katovicích modlilo několik set lidí. Sbírky v Česku vynesly už zhruba 500 000 korun.

Při čtvrtečním výbuchu a následném požáru zemřelo v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku 12 Poláků a jeden Čech, další tři horníci skončili v nemocnici. Stav jednoho je nadále kritický, stav druhého stále vážný, ale stabilizovaný. Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je už od pátku v domácím ošetřování.

Dnešního průzkumu se účastnila šestičlenná četa báňských záchranářů. V dole už nehoří, zůstávají tam ale velmi riziková místa s vysokými koncentracemi metanu a kyslíku. Kdyby se oba plyny smísily, hrozil by další výbuch. Vedoucí likvidace havárie proto okamžitě rozhodl o uzavření nebezpečného prostoru. Provizorní stěny, takzvané hráze, záchranáři budovali od pátku. Nyní bude OKD pokračovat v dřívějším plánu. Uzavřené místo se musí dostatečně zchladit. Vše může trvat i několik týdnů.

Na povrch záchranáři zatím dostali jen čtyři z 13 obětí důlního neštěstí. Jednoho horníka se podařilo vyprostit ve čtvrtek, dnes tři. „(ostatky) Budou ještě dnes převezeny do Ústavu soudního lékařství k identifikaci,“ uvedl Čelechovský.

Polsko drží státní smutek

Polsko dnes drží den státního smutku. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi, během dne se nekonají žádné sportovní ani zábavní akce. V katovické katedrále Krista Krále se dnes při smuteční mši modlilo za 13 horníků několik set lidí, při proslovech nezapomněli ani na oběti vlny cunami, která zasáhla Indonésii. „Náš region má silnou hornickou tradici. Proto nás neštěstí v dole na Karvinsku tak zasáhlo,“ řekl arcibiskup Wiktor Skworc. Znovu se podle něj ukázalo, jak je práce v podzemí nebezpečná. „Povolání horníka je těžké. Když jede klecí dolů, nikdy neví, zda vyjede i nahoru,“ řekl.

Soustrast polským obětem neštěstí mohou vyjádřit i lidé v Česku, kondolenční knihy jsou k dispozici v sídle polského velvyslanectví v Praze a v budově konzulátu v Ostravě.

K pietě se připojila radnice Bohumína, starosta Petr Vícha (ČSSD) zrušil štědrovečerní ohňostroj. „Každý rok, už 25 let, pořádáme na Štědrý den akci Na Štědrý večer všichni spolu. Bývá tradičně zakončena ohňostrojem. Letos jsme se rozhodli jej zrušit,“ uvedl Vícha. Podle něj důlní tragédie změnila letošní Vánoce. „Radost vystřídal smutek, soucítíme s pozůstalými… Podobně jako jiná města jsme se i my rozhodli pro symbolické gesto. Akce na náměstí 24. prosince proběhne, ale v méně slavnostním duchu,“ uvedl. K pietě se připojila i Karviná, která zrušila v sobotu a dnes kulturní program vánočního jarmarku.

Sbírky na podporu sirotků či rodin 13 zemřelých horníků vynesly už víc než 500 000 korun. Na konto Spolku Svatá Barbora přišlo více než 450 000 Kč a na konto Nadace OKD asi 85 000 Kč.

Důl ČSM je po výbuchu uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn muselo zůstat doma. Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu se v sobotu v poledne rozezněly v celé republice na 140 vteřin sirény.

Čtěte také: Polsko truchlí za ve Slezsku uhynulé horníky. Vyhlásilo státní smutek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články