1 Státní smutek

Polsko truchlí za zemřelé horníky. Vyhlásilo státní smutek

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Polsko drží den státního smutku za oběti čtvrtečního důlního neštěstí na Karvinsku, kde zahynulo 13 horníků, z toho 12 Poláků. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi, během celého dne se nebudou konat žádné sportovní ani zábavní akce. Mrtvé horníky uctí obyvatelé země i smuteční mší v Katovicích, která začne v pravé poledne.

Státní smutek vyhlásil v pátek polský prezident Andrzej Duda. „Můžeme být nyní duchem a modlitbou s (pozůstalými) rodinami, vzpomínat na ty, kteří zahynuli,“ řekl v sobotu prezident polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.

„Jsme společně v bolu a utrpení s rodinami a blízkými mrtvých horníků, vyjadřujeme naši hlubokou soustrast, spojujeme se ve společné modlitbě za mrtvé,“ citovala dnes agentura PAP z dopisu katovického arcibiskupa Wiktora Skworce, který se bude číst během dnešních mší v katovické arcidiecézi. Katovický metropolita pak osobně povede smuteční bohoslužbu v katedrále Krista Krále v metropoli Slezského vojvodství.

Soustrast polským obětem neštěstí mohou vyjádřit i lidé v Česku, kondolenční knihy jsou k dispozici v sídle polské ambasády v Praze a v budově konzulátu v Ostravě.

Při čtvrtečním výbuchu a následném požáru zemřelo v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku 13 horníků, další tři skončili v nemocnici.

Zraněné polské horníky navštívily v nemocnici rodiny

Dva polské horníky zraněné ve čtvrtek při důlním neštěstí na Karvinsku navštívily v ostravské fakultní nemocnici rodiny. S okolím komunikuje ale jen jeden z nich. Jeho stav je stále vážný, ale stabilizovaný. Druhý muž zůstává v kritickém stavu, řekla v neděli mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Vážněji zraněný muž utrpěl při výbuchu a následném požáru hluboké popáleniny na více než polovině těla. Jeho stav je kritický, ale podle lékařů je pozitivní, že se v noci nezhoršil. „I jeho navštívili příbuzní,“ řekla mluvčí.

Rodina dorazila i za méně popáleným horníkem. „Ani v tomto případě ale nenastal nějaký posun,“ dodala Chattová.

Při důlním neštěstí 13 lidí zemřelo, deset dalších utrpělo zranění. Tři zranění skončili v nemocnicích, z toho dva v ostravské fakultní nemocnici. Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je už od pátku v domácím ošetřování.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.