4 Záhadná socha na radnici

Obscénní výtvor na radnici. Záhadná soška z historické budovy pobavila svět

, NOVÉ

Témata: , , ,

Internet baví středověký výtvor na radnici německého Kolína nad Rýnem. Sochu prominentního středověkého arcibiskupa totiž podepírá menší, ale mnohem bizarně vypadající soška muže – ten má stažené kalhoty a v puse své vlastní genitálie. Pro obyvatele Kolína ani historiky však nejde o žádnou novinku, podobné explicitní výstřelky sochařů byly poměrně běžné, píše například německý Bild.

Přestože se soška muže, který se orálně uspokojuje pod sochou významného německého arcibiskupa Konrada von Hochstadena, nachází na kolínské radnici už několik století, stále se najdou Němci, kteří o něm slyší poprvé. Výtvor neznámého výtvarníka znenadání stal hitem sociálních sítí, příběh či důvod existence tzv. „podkuřovače“ ale nezná ani samotné město.

Obyvatelé německého Kolína nad Rýnem se ale nad ním už nepozastaví, mají totiž podobných bizarních sošek rovnou několik. Hned sousední soška Gerharda Unmazea na kolínské radnici se třeba dočkala opic s bubínky.

Historici také dodávají, že podobné úkazy nebyly ve středověku ničím neobvyklým, často šlo jen o legrácku sochařů, případně formu protestu vůči morálním hodnotám či regulacím. Schválně se pak nacházely i relativně vysoko nad zemí, aby si jich jen tak někdo nevšiml. „Byl to vystrčený zadek směrem k autoritám,“ vysvětluje Ulrich Krings z německé tiskové agentury.

A ani nemusí jít o díla ze středověku. Často se během rekonstrukcí objeví mezi sochaři vtipálek, který se nebojí sousoší doplnit i o několik popkulturních narážek. Katedrála svatého Petra a Pavla ve Washingtonu se může třeba pochlubit chrličem v podobě hlavy Darth Vadera, antagonisty staré trilogie Hvězdných válek. Paisleyské opatství ve Skotsku má zase na zdi Vetřelce ze stejnojmenného filmu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ministr zrušil památkovou ochranu Kotvy, řízení se koná znovu

„Před deseti lety se otřel nosem o můj nos.“ Další žena obvinila Bidena z obtěžování

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.