Babiš prošustroval prosperitu

KOMENTÁŘ

Babiš prošustroval prosperitu 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Česko má za sebou skoro pět let rekordní prosperity. V posledních zhruba dvou letech provázené i jedním z nejrychlejších růstů platů z celé Evropské unie. Přesto zůstáváme zónou levné práce, která investorům nabízí jeden z nejatraktivnějších poměrů cena/výkon. Přidaná hodnota, která se v zemi vytvoří, se rozděluje mezi firmy na ziscích, na platech mezi jejich zaměstnance a stát na daních.

Porce na platy, měřena jako podíl na HDP, patřila před začátkem této éry prosperity v Evropské unii k silně podprůměrným. Míra zisků naopak k nejvyšším. Poměr se při současném rychlém platovém vzestupu začal měnit. Velmi mírně. Podíl firemních zisků klesl podle posledních dat Českého statistického úřadu na nejnižší úroveň od roku 1999. Na evropské poměry ale ty zisky stále zůstávají silně nadprůměrné. Obavy z úprku investorů jsou přehnané. V poměru cena/výkon stále nemáme moc konkurentů.

Právě silná prosperita je jedním z důvodů, proč poklesla společenská poptávka po lovu zlodějů a korupčníků v politice. Ta je velmi silně navázaná právě na kondici ekonomiky a vzestup životní úrovně. Když se lidé mají dobře, moc neřeší, co je v politice špatně. Když přijde krize a začne klesat životní úroveň, hledá se viník a je poptávka po kampani „všeci kradnú“.

Proto tuto volební kampaň po dlouhé době neprovázejí žádné velké případy uniklé z policejních spisů. Dá se ale debatovat i o tom, nakolik policejní klid ve veřejném prostoru souvisí s tím, že už se Andreji Babišovi podařilo policii ovládnout. Ještě předtím, než pustil sociální demokraty ve své druhé vládě na ministerstvo vnitra, dostal policejní prezident Tomáš Tuhý „nabídku, která se neodmítá“. Už se chystá na výjezd na post velvyslance na Slovensku. Po brutálním Babišově veřejném tlaku byl odstaven šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. A ke střídání došlo i ve vedení klíčové Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Při prosperitě a policejním klidu se tak hlavním tématem voleb stala zanedbaná infrastruktura. Andrej Babiš, který hrál hlavní roli od roku 2013 (byť byl v první vládě jen ministrem financí a Bohuslav Sobotka formálně ministerským předsedou) dokázal prosperitu trestuhodně prošustrovat. V zemi se nestavělo. Což se projevilo na chátrajících silnicích, ucpaných městech a prudce stoupajících cenách bytů. Nemovitosti zdražovaly v posledních letech v Česku nejrychleji z celé Evropské unie. Domy a byty zdražovaly především proto, že jich je málo. Nové se staví jen velmi pomalu, protože získání stavebního povolení se podle studie Světové banky Doing Business v Česku táhne skoro nejdéle ze všech zemí Evropské unie. Za Babišova vládnutí se situace nezlepšila, ale naopak zhoršila.

Pro mnoho lidí hlavně v Praze a Brně smazal efekt vyšších platů právě prudký růst cen nemovitostí. Částka, která jim zůstane po zaplacení účtu za bydlení (ať už je to nájem, nebo hypotéka), je tak u mnoha z nich, navzdory tomu, že dostali v práci hodně přidáno, nižší. To znamená, že jim navzdory prosperitě klesla životní úroveň.

Vláda zároveň nebyla schopna vzdor rekordním sumám vybraných daní (díky růstu ekonomiky, nikoliv EET a kontrolním hlášením) investovat do infrastruktury. Veřejné investice se propadly pod úroveň krizového roku 2008.

Místo do infrastruktury Andrej Babiš masivně investoval do důchodu. Senioři zažili nejvyšší vzestup penzí od vzniku České republiky. Místo do infrastruktury Babiš investoval do tvrdého jádra svých voličů. Senioři (mezi nimiž se ANO těší téměř padesátiprocentní podpoře) už zpravidla domy a byty kupovat nemusí. A ucpaná města a silnice jim Babiš kompenzoval slevami na jízdném.

V těchto volbách jde o prošustrovanou prosperitu. O drahé byty a ucpaná města. Vyšší penze a jízdenky pro seniory. Andrej Babiš svou politikou nebezpečně vyhrocuje generační střet. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články