Zeman je pro drastická opatření, třeba i uzavření Prahy. „Smetánka bude měsíc bez klubů“

MOŽNÁ KARANTÉNA PRAHY

Zeman je pro drastická opatření, třeba i uzavření Prahy. „Smetánka bude měsíc bez klubů“
Miloš Zeman. Foto: Repro CNN Prima NEWS
1
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman by si přál, aby opatření proti šíření koronaviru byla drastická. Jelikož zázrak se nestal a koronavirus nezmizel, dovede si v rámci razantních opatření představit uzavření celých měst, třeba i Prahy do karantény. Zeman hovořil o možné karanténě na dva týdny s tím, že by „lidé o ní předem museli vědět“. Prezident to uvedl v pořadu Partie Prima CNN News.

„Přál bych si, aby opatření byla drastická v zájmu zachování zdraví našich občanů,“ prohlásil Miloš Zeman. Dodal, že podle něj hrozí karanténa celých měst. Dále byl dotázán, zda by bylo namístě uzavřít do karantény třeba i Prahu, kde přibývají rekordní počty nově nakažených osob koronavirem.

„Já se obávám, že ano, ale lidé by museli předem vědět, aby nehysterčili, že je to časově omezené,“ řekl Miloš Zeman. „Mě nejvíc trápí ani ne tak počet nakažených, mě trápí to, že poprvé se dal do pohybu i trend s počty zemřelých,“ uvedl prezident.

„Znovu opakuji, jsem pro razantní opatření a myslím si, že i když je to, řekněme okrajová maličkost, když pražská smetánka nebude měsíc chodit do nočních klubů, jako Techtle Mechtle, a bude si doma číst knihy, jak jí doporučil profesor Prymula, tak se možná zvýší její vzdělanost,“ dodal Miloš Zeman.

Prezident také schvaluje vyhlášení nouzového stavu. „Ano a to z velmi prostého důvodu, aby zase nějaké soudy netvrdily, že opatření ministerstva zdravotnictví je protizákonné . A když bude nouzový stav, bude možné provádět i ta opatření, která by bez nouzového stavu nebyla možná,“ řekla hlava státu.

Zeman dále uvedl, že vláda hnutí ANO a ČSSD udělala chybu, když v letních měsících neobnovila povinnost nošení roušek. Byl proti tomu ale podle něj velký odpor veřejnosti i některých epidemiologů. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj posléze poctivě přiznal chybu.

„Byl tady návrh na zavedení roušek v průběhu letních měsíců. Proti tomu byl šílený odpor veřejnosti, to si musíme připustit a Musíme také vědět, že politici reagují na nálady veřejnosti. To je dokonce součást jejich profese,“ poznamenal Zeman. „Chyba, kterou premiér poctivě přiznal, že se ta omezující opatření neobnovila a to uvolnění, které je lidsky zcela pochopitelné a příjemné, se protáhlo i do doby, kdy koronavirus už nastoupil na plné pecky,“ dodal.

Babiš je podle hlavy státu ale silný a úspěšný lídr, který před koronavirovou epidemií zlepšil ekonomickou situaci v Česku a poradil si také s první vlnou koronaviru. Plně také Zeman důvěřuje novému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO). „Doufám, že tak jako nezklamal při boji s první vlnou, nezklame ani tentokrát,“ řekl.