WHO se ozvala: Vlády musí zavést roušky, lepší větrání a trasování. Německo už plánuje opatření
WHO TLAČÍ NA VLÁDY
Světová zdravotnická organizace (WHO) začíná naléhat na jednotlivé státy, aby znovu zpřísnily protikoronavirová opatření. Podle jejího šéfa Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by měly vlády vrátit do hry roušky či respirátory, rozestupy a mělo by se zapracovat na větrání uzavřených prostor. Nakažlivější submutace viru totiž způsobují, že celosvětově stoupají počty zemřelých na covid, prohlásil generální ředitel WHO. Ochranu úst a nosu alespoň v MHD nově doporučuje i české ministerstvo zdravotnictví. Německo už avizovalo, že "neztrácí čas" a s podzimem bude povinnost nosit roušky. Zákazy vycházení a uzavírání škol však Spolková republika neplánuje.
Ghebreyesus to prohlásil na brífinku WHO z 12. července, jemuž se média příliš nevěnovala. Na stránkách organizace je k vidění přepis. Třebaže poslední měsíce tohoto roku takřka neexistovala žádná opatření, podle něj „není zdaleka vyhráno“. „S tím, jak roste počet přenosů a hospitalizovaných, musí vlády zavést vyzkoušená opatření jako roušky, lepší větrání a trasování,“ prohlásil s tím, že ho znepokojují pomalu se plníci nemocnice a počty úmrtí.
Po standardní variantě omikron se objevily ještě varianty BA.4, BA.5 a BA.2.75, které se mají šířit rychleji a možná na ně nezabírají dosavadní vakcíny. „Jak se vrací virus, musíme se vrátit i my. Jsme ve výrazně lepší pozici než na počátku pandemie. Došlo k zásadnímu pokroku. Máme bezpečné a efektivní nástroje, které brání přenosu infekce, hospitalizacím a úmrtím. Nicméně, nesmíme je považovat za samozřejmé,“ varoval Ghebreyesus.
Podle něj také v současné době docházímu k zásadnímu rozpolcení toho, jak případnou další vlnu vnímají vědci a jak politici či běžní občané, což je třeba zvrátit a přimět ostatní pochopit, že situace začíná být vážnější.
Doporučení roušek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek médiím řekl, že kvůli většímu šíření covidu-19 doporučuje používání ochrany nosu a úst v hromadné dopravě. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle Válka také doporučuje nošení roušek ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Za nárůstem počtu nákaz z poslední doby jsou podle informací Státního zdravotního ústavu ze začátku července nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve čtvrtek řekl Radiožurnálu a ČRo Plus, že se letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci.
Německo stanoví povinnost roušek
Spolkový ministr spravedlnosti Marco Buschman v sobotu novinám mediální skupiny Funke potvrdil, že chystá normu, podle které bude v Německu na podzim povinnost nosit roušky a respirátory. "Účinnost roušek pro jednotlivce v interiéru je nesporná," řekl v Buschman. „Proto bude v našem konceptu určitě hrát roli určitá forma požadavku na masku v interiéru.“ „Neztrácíme čas,“ konstatoval s tím, že návrh novely zákona vytvoří jasná a srozumitelná pravidla, která „zachovávají základní práva, tedy jsou přiměřená“. „V koalici se shodneme, že už nebudou žádné blokády, plošné zavírání škol a zákaz vycházení. To jsou „nevhodné nástroje ve třetím roce pandemie,“ dodal ministr.
Světová zdravotnická organizace na konci června očekávala, že evropské státy v létě budou mít vysoké počty nakažených koronavirem. Pro ochranu před vážnými příznaky nemoci covidu-19 je stále důležité očkování, nemělo by se ale také omezovat očkování, uvedla WHO.
Denní přírůstky nakažených v Evropě se za poslední měsíc ztrojnásobily. Nejvyšší čísla vykazují například Portugalsko, Francie, Německo či Rakousko.
Růst počtu nových případů koronavirové infekce zaznamenává i Česká republika. V pátek přibylo 2295 nakažených, což je nejvíce od dubna.