Babišův střet zájmů. Na státních zakázkách mohl Agrofert získat až 8 miliard

Státní zakázky

Babišův střet zájmů. Na státních zakázkách mohl Agrofert získat až 8 miliardNOVÉ
Sídlo Agrofertu na pražském Chodově. Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Zhruba 800 zakázek v hodnotě skoro 8 miliard korun. Tolik státních zakázek mohla získala společnost Agrofert, se kterou je stále spojený předseda vlády Andrej Babiš. Čísla vyplývají z databáze, kterou si o holdingu vypracovali Piráti z veřejného registru smluv. Zaměřili se přitom na začátek platnosti zákona o střetu zájmů z loňského února. Podle informací deníku Echo24 v pátek Piráti pošlou databázi Evropské komisi. Opoziční strana spolu s tabulkou dává komisi i nový podnět, kvůli údajně neoprávněně čerpané dotaci společnosti SPV Pelhřimov za 17,5 milionu korun, která patří do holdingu Agrofert.

Zákon o střetu zájmů počítá s tím, že se člen vlády vzdá všech svých podnikatelských záměrů. Zákon také pamatoval na to, aby lidé sedící ve vládě neměli mít ve svém podnikání žádný prospěch z veřejných peněz. Deník Echo24 však získal pirátskou databázi, podle které společnost Agrofert mohla získat ve státních zakázkách až 7,7 miliardy korun. Nejvíce peněz teklo do holdingu přes společnosti Uniles a Wotan Forest. Obě firmy získaly 36 zakázek v dřevařské oblasti a jejich hodnota přesáhla 100 milionů korun. Největší zakázkou je rámcová dohoda Vojenských lesů se společností Uniles za 316 milionů korun.

Další zakázky v hodnotě několika desítek milionů korun jsou pro společnosti Agrotec, Logistics Solution, Navos či Centroprojekt Group. Výše zakázek však může být ještě vyšší, protože databáze disponuje čísly pouze do letošního července. U skoro 120 zakázek pak není dohledatelná částka.

Piráti také poukazují na to, že Andrej Babiš má přímý vliv na své podnikání, i když vložil Agrofert spolu se SynBiolem do dvou svěřenských fondů. Důkazem má být dokument podepsaný Babišem, který je v dohledání ve slovenském rejstříku vlastníků. Ve výpisu má předseda vlády u svého jména uvedeno, že je zakladatelem. Týká se to skupiny SynBiol, která mimo jiné vlastní společnost Imoba, majitele Farmy Čapí hnízdo.

Databázi se státními zakázkami odešlou Piráti Evropské komisi v pátek. Spolu s tabulkou podávají i nový podnět, kdy Státní zemědělský a intervenční fond schválil dotaci z programu Rozvoje venkova pro společnost SPV Pelhřimov z koncernu Agrofert. Výše zakázky je 17,5 milionu korun a byla přijata 18. října.

Předseda strany Ivan Bartoš už dříve podal podnět Evropské komisi, aby se začala zabývat možným střetem zájmů českého premiéra. Podnět se týká dotací pro holding Agrofert. Na to zareagoval evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger, který si vyžádal veškeré podklady od ředitelství komise zodpovědné za regionální politiku. „Uděláme vše pro to, abychom tuto kauzu osvětlili,“ řekl Günther Oettinger. Řízení proti předsedovi vlády potvrdil včera i eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan, který také připomenul, že se řízení o střetu zájmů týká také ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Při čtvrtečních interpelacích Bartoš řekl, že Agrofert neposkytl žádné dokumenty Evropské komisi. „Já jsem nic nedostal jako premiér. Máte pocit, že když něco přijde úředníkům, že mě o tom informují? Neinformují,“ odpověděl Andrej Babiš. Bartošovo tvrzení, že Agrofert, který vložil do svěřenského fondu, nadále ovládá, označil za nesmysl a lež. Poznamenal také, že ani jako předseda vlády, ani dříve jako ministr financí se nezúčastnil žádného dotačního programu. „Nemám na to žádný vliv,“ řekl Babiš.

Evropská komise se podněty musí zabývat, protože od srpna vstoupilo v platnost evropské nařízení, které nedovoluje evropskému či českému politikovi, aby přímo či nepřímo ovlivňoval čerpání dotací a zároveň ovlivňoval společnosti, které se o dotace ucházejí. Pokud politik nedoloží důkazy, bude se muset vzdát svých funkcí nebo holding přijde o dotace. 

Piráti navíc upozorňují na několik zákonů, které dokazují, že Babiš ovládá Agrofert i přes svěřenský fond. Zejména zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní, kde se píše, že „ovládající osobou se rozumí v případě svěřenského fondu zakladatel, svěřenský správce, osoba vykonávající dohled nad správou fondu, obmyšlený nebo jiná fyzická osoba mající nejvyšší faktickou kontrolu nad svěřenským fondem“.

Že je předseda vlády ovládající osobou dokazuje i směrnice rady EU o správní spolupráci v oblasti daní. „Termínem ovládající osoby se rozumí fyzické osoby, které mají kontrolu nad subjektem. V případě svěřenského fondu se tímto termínem rozumí zakladatel, správce svěřenského fondu, osoba vykonávající dohled nad správnou fondu, obmyšlený nebo skupina obmyšlených“. Slovem obmyšlený je pak ten, komu mohou plynout příjmy z majetku.

Databáze státních zakázek

Piráti, kteří do sněmovny vstoupili po vzoru Andreje Babiše jako protikorupční hnutí, si vypracovali o Agrofertu podrobnou tabulku. Sledované období začíná 9. února 2017, kdy začal platit zákon o střetu zájmů. Tehdy byl Andrej Babiš ještě ministrem financí v Sobotkově vládě. Databáze neobsahuje data od května, kdy skončil jako ministr financí. Další sledované období začíná prosincem, tedy po svém jmenování premiérem.

„Naším cílem je nastavit spravedlivou dotační politiku, kdy dotace budou směřovat do skutečně potřebných oblastí a zabrání se zneužívání střetu zájmů,“ řekl pro Echo24 pirátský analytik Janusz Konieczny, který na databázi vytvářel spolu s externí spolupracovnicí Veronikou Tupou.

Podněty zaslala i TI

Podnět Evropské komisi zaslala také Transparency International. „Vzhledem ke zjištěním týkajících se potenciálního střetu zájmů jednoho z čelních představitelů členského státu EU, který čelí podezření, že je konečným majitelem firmy, jež pobírá nemalé evropské dotace, musí Evropská komise prošetřit vazby mezi premiérem Babišem a holdingem Agrofert a zajistit, aby byla současná opatření proti střetu zájmů naplněna,“ uvedl ředitel TI EU Carl Dolan.

Podle Transparency International Babiš stále nepřímo ovládá svůj holding Agrofert. TI odkazuje na informace slovenského registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících Agrofert. Babiš je mezi nimi.

„Pokud máme důkazy nezákonného jednání, TI vždy iniciuje přezkum institucí, ať jde o kohokoli. Tento případ má evropský rozměr, střet zájmů premiéra ohrožuje zájmy České republiky při jednání o rozpočtu EU,“ řekl ředitel TI ČR David Ondráčka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Evropská komise prověřuje Babišův střet zájmů kvůli Agrofertu

Státní zastupitelství vyšetřuje korunové dluhopisy Agrofertu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články