Tvrdík orodoval u Blatného. Do Edenu chtěl dostat až 3000 lidí, ministr to odmítl
NÁVRAT DIVÁKŮ
Fotbalová Slavia Praha by na příštích třech domácích ligových zápasech chtěla mít v hledišti 3000 příznivců. Podle předsedy představenstva klubu Jaroslava Tvrdíka by mohlo dorazit 2000 fanoušků z řad permanentkářů a 1000 zdravotníků. Ministr zdravotnictví Jan Blatný nicméně v České televizi tento plán odmítl.
„Ministr zdravotnictví ČR podpořil pokračování druhé etapy pilotního projektu Cesta ze tmy. Je naděje, že na příštích zápasech by mohlo být 2 000 fans z řad permanentkářů a 1 000 hostů bezplatně jako dárek všem z integrovaného záchranného systému. Všichni PCR test v den zápasu,“ informoval šéf Slavie na svém twitteru. Stanovisko ministra zdravotnictví redakce zjišťuje.
Ministr zdravotnictvi CR podporil pokracovani druhe etapy pilotniho projektu Cesta ze tmy. Je nadeje, ze na pristich zapasech by mohlo byt 2.000 fans z rad permanentkaru a 1.000 hostu bezplatne jako darek vsem z integrovaneho zachranneho systemu. Vsichni PCR test v den zapasu. pic.twitter.com/fNDCk5dx88
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) February 23, 2021
Tvrdík napsal ministru zdravotnictví Blatnému na začátku týdne dopis, ve kterém ho žádal o pokračování druhé etapy projektu testování. Celý systém, který byl nastaven také během posledního zápasu proti anglickému Leicestru, je podle něj profesionální a osvědčil se. Více lidí by podle něj mohlo dorazit na březnové domácí ligové zápasy s Ostravou a Opavou a dubnové pražské derby se Spartou.
„V návaznosti na dva zápasy první etapy pilotního projektu s počtem 300 osob, s přihlédnutím k tomu, že pilotní test prokázal výrazně vyšší kapacitu testovacího systému, bych Vás rád požádal o možnost pokračování druhé etapy projektu s kapacitou 3 000 osob, což je cca 15 % kapacity stadionu Eden,“ napsal Blatnému v dopise, který měl údajně věc podpořit.
Blatný však upozornil, že podpora ministerstva se zaměřuje zejména na kulturní akce. „I s ohledem na to, co se stalo minulý týden na fotbalu, bych doporučil, aby to na fotbalovém utkání bylo zatím v tomto případě odloženo. A nespojoval bych fotbal s tímto projektem, protože ten je primárně pro kulturní akce,“ uvedl Blatný.
Povolená kvóta 300 osob z řad partnerů klubu platí v Česku od první poloviny prosince nejen na fotbale, ale i na hokeji. Lidé se musejí pohybovat v oddělených skupinách a mít negativní test, stačí antigenní.
Šéf Slavie se zároveň znovu omlouval za pozvání VIP hostů na poslední utkání Evropské ligy během první zkušební etapy. Psali jsme o tom zde. „Je mi velice líto, že jsme jako klub eticky nevhodným pozváním několika hostů mohli poškodit dosavadní úspěšné výsledky první etapy projektu,“ napsal.
O návrat fanoušků se pokouší i Sparta a Plzeň
O návrat části fanoušků se pokouší i Sparta. „Snažíme se zjišťovat a pracovat na tom, jaké všechny možné cesty by mohly vést aspoň k částečnému návratu diváků na stadion. Podnikáme v tomto smyslu určité kroky,“ řekl mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Konkrétnější zatím nebyl.
Aktuální vicemistr z Plzně zatím zůstává opatrný. „Mít fanoušky na stadionu je samozřejmě naším dlouhodobým přáním, nicméně je nutné pečlivě zvažovat aktuální stav. Vnímáme, že situace v našem kraji i celé republice není příznivá a musíme být nápomocni všem složkám, které s pandemií bojují. Ohledně zmíněného projektu jsme v kontaktu s LFA, která se jím intenzivně zabývá a pokouší se nalézt přijatelný model pro všechny kluby napříč ligou,“ řekl mluvčí plzeňského klubu Václav Hanzlík.
Pro řadu klubů by ale byl návrat části diváků za podmínky otestování metodou PCR příliš náročný a nákladný. Pokud by si odběr nehradili sami fanoušci, při návštěvě 3 000 osob by jediný zápas vyšel na milion korun.