Soběstačná Francie hlásí zimu bez ruského plynu. Pomoc nabízí i Česku
FRANCOUZSKÁ STRATEGIE
Francie chce být soběstačná a prodlužuje opatření, která fixují ceny energií až do konce roku 2022. „Tarifní štít“ zmrazuje ceny plynu a omezuje ceny elektřiny, nesmí růst meziročně o více než čtyři procenta. Zastropování energií na další období oznámila ve čtvrtek francouzská premiérka Élisabeth Borneová s tím, že oficiální dekret bude zveřejněn v řádu dní. Země galského kohouta se od letošní zimy chce stát nezávislou na ruském plynu a nabízí pomoc také Česku, píše zpravodajský web Connexion.
„Tarifní štít“ byl představen v listopadu a zmrazil ceny plynu na sazbách z října 2021. Opatření mělo původně skončit 30. června. „Zastropování a zmrazení cen poskytuje francouzským spotřebitelům garantované tarify a zaručuje, že rozdíl mezi tržními sazbami, které ve Francii a v dalších evropských zemích rapidně rostou, platí stát,“ uvedl úřad francouzské premiérky.
Bruselský think-tank Bruegel se domnívá, že Francie za daná opatření utratí přes 38 miliard eur.
Francie chce být energeticky nezávislá na ruském plynu, říká tamní ministryně pro energetiku Agnès Pannier-Runacherová. Země chce do podzimu nashromáždit dostatečnou zásobu LNG kvůli tomu, aby nebyla závislá na zemním plynu z Moskvy.
EN DIRECT I Dans le contexte international lié à la guerre en Ukraine qui impacte les approvisionnements en gaz russe, la Première ministre @Elisabeth_Borne s’exprime à l'issue de la visite d’un centre national de gestion du gaz. https://t.co/rqqq3kSAdm
— Gouvernement (@gouvernementFR) June 23, 2022
Francie je schopná přežít zimu bez ruského plynu „za předpokladu, že všechny dodávky LNG dorazí včas“, uvedla ministryně pro rozhlasovou stanici BFM Business. Pokud země stihne doplnit vlastní strategické zásoby, může být na Rusku energeticky nezávislá.
„Přijímáme maximální počet opatření, abychom se v budoucnu vyhnuli jakýmkoli potížím a nemuseli nutit výrobce ke snižování spotřeby elektřiny,“ poznamenala premiérka Borneová. Paříž bude dodávat plyn také svým evropským sousedům, pokud ho budou potřebovat. Mezi zeměmi je kromě Německa a Polska také Česko a Slovensko.
Cílem Francie je stát se soběstačnou a do podzimu disponovat 100procentními zásobami zemního plynu. Ke zvyšování francouzských zásob Borneová dodala, že chce otevřít nový skladovací terminál LNG.