1 Plnění státního rozpočtu

ODS chce mimořádnou schůzi sněmovny. Vláda prý hazarduje s deficitem státního rozpočtu

NOVÉ

Témata: , ,

Vláda má do konce dubna předložit řešení plnění státního rozpočtu, nebo bude svolána mimořádná schůze sněmovny. Tak zní plán opoziční Občanské demokratické strany na aktuální bilanci státního rozpočtu, kterou vláda vylepšila převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu. Kabinet Andreje Babiše tím docílil, že schodek rozpočtu klesl v březnu na 9,2 miliardy korun. Pokud by tak vláda neučinila, činil by schodek 28 miliard.

Přesun peněz z privatizačního fondu kritizovala ODS. „Považuji to za něco neuvěřitelného, co si předchozí politické reprezentace od revoluce nedovolily. Peníze by se spíše měly ponechat na případnou ekonomickou recesi, kdy se náš důchodový penzijní systém dostane do záporných čísel,“ řekl pro Echo24 ekonomický expert a poslanec za ODS Jan Skopeček.

Podle něj má vláda předložit do konce dubna plán, jak se kabinet Andreje Babiše hodlá vyrovnat se špatným plněním státního rozpočtu. „Pokud by to mělo takto pokračovat, tak je ohrožen už tak vysoký deficit státního rozpočtu na tento rok ve výší 40 miliard korun. Pokud vláda nebude schopna přijít s jasným plánem, tak jsme ochotni svolat mimořádné jednání sněmovny na téma vývoje státního rozpočtu,“ řekl Jan Skopeček. Mimořádná schůze sněmovny by se pak dle něj měla uskutečnit v průběhu května.

Březnový deficit je i přes 18 miliardovou injekci z privatizačního účtu nejhorším výsledkem od roku 2012. Jako varovný signál to označil pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Alarmující je, že stagnuje výběr DPH. Za minulý rok se za první tři měsíce vybralo stejně DPH, jako letos. To je varovné, protože stagnuje navzdory inflaci a ekonomickému růstu. Tam, kde bychom očekávali nárůst pět procent, je nula. Je to varovný trend,“ řekl dříve pro Echo24 Mikuláš Ferjenčík.

Podle Skopečka je navíc přesun peněz z privatizačního fondu velkou chybou, která byla umožněna novelou zákona o fondu národního majetku z roku 2018. „Ta umožnila vysávání peněz jako takových. Před touto změnou počítal zákon s tím, že se peníze budou používat například na deficit u penzijního účtu,“ řekl Skopeček. Vláda tak může tímto zákonem směřovat finance do různých priorit, protože novela se neomezuje na konkrétní účel.

Novelu vetovali senátoři, kteří se obávali, že vláda bude peníze z fondu využívat na navyšování důchodů. Vyjadřovali také znepokojení nad tím, že stát by neměl do budoucna rezervu na financování důchodů nebo likvidaci starých ekologických zátěží. Novela pak při vrácení ve sněmovně uspěla při hlasování o jediný hlas. Pro přesuny peněz hlasovala koalice ANO, ČSSD a KSČM.

Při projednávání bodu v prosinci minulého roku uvedla ministryně financí Alena Schillerová, že se rozhodně peníze nebudou používat pro vylepšení bilance státu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vláda snížila schodek rozpočtu penězi z privatizačního účtu

Schodek rozpočtu ke konci března klesl na 9,2 miliardy. Výběr daní se meziročně zvýšil o 13 miliard

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.