Kurzy manželství pro dívky od 13 let? Chybná formulace, dušuje se mluvčí islámské komunity v Německu
KONTROVERZNÍ SEMINÁŘ
V německém Mannheimu se rozhořela diskuse kolem semináře pořádaného místním Islámským dělnickým spolkem. Akce nazvaná „Mädelsabend in der Moschee“ (Dívčí večer v mešitě) byla zaměřena na přípravu dívek a žen na manželství – s cílovou skupinou od 13 let, píše deník Bild.
Místem konání kontroverzního islámského semináře je mešita Omar Al-Faruq Center v městské části Neckarstadt-West, která je známá vysokým podílem obyvatel s migračním původem. Chrám, do kterého se lze dostat přes zadní dvůr památkově chráněného Florahausu, se skládá ze tří pater s oddělenými modlitebnami a učebnami pro muže a ženy.
Bietet der Islamische Arbeiterverein e.V. (Omar Al Faruq Center) in #Mannheim ein Seminar für den sexuellen Missbrauch von Kindern an? "Vorbereitung auf die Ehe von Mädchen und Frauen ab 13".
— Tobias Huch (@TobiasHuch) November 23, 2024
Die Fähigkeit zur sexuellen Selbstbestimmung ist in Deutschland erst mit 16 erreicht.… pic.twitter.com/oX75ELVGZY
S protestem již přišel městský radní Lennart Christ, okresní předseda mládežnické organizace CDU Junge Union. Uvedl, že by podobné akce měly zůstat pod drobnohledem. „Jako CDU máme jasný postoj: vyzýváme městskou správu - zejména úředníka pro ochranu dětí, úředníka pro rovné příležitosti a úředníka pro migraci a integraci - k úplnému objasnění. Manželství od 13 let nemá v Německu místo,“ reagoval.
Islámská komunita, která v současné době plánuje výstavbu mešity ve čtvrti Käfertal, se podle svého vyjádření cítí kritikou nepochopena. Mluvčí sdružení Khalil Khalil vysvětlil, že jde o „chybnou formulaci“ pocházející od ženské části komunity. Série seminářů „dívčího večera“ má také „výchovný přístup“, upřesňoval. „Jsme nezávislá organizace. Nechceme nikoho obracet na víru.“ Na otázku, co si on sám myslí o manželství od 13 let, odpověděl, že jeho dceři je pět let a byl by raději, kdyby se vdávala až ve zralém věku.
Mešita Omar Al-Faruq Center ve svém prohlášení uvedla, že cílem série akcí je posílit sebevědomí účastníků - také s ohledem na sexualitu a rovnocenné partnerství. Zdůrazněn je také zákonný zákaz tzv. dětských manželství. To, že název akce vyvolal jiný dojem, byla chyba, „které výslovně litujeme“. Kromě toho mešita neprovádí svatby žen mladších 18 let.
Podle dřívější zprávy magazínu Focus bylo Centrum Omara Al-Faruqa pod dohledem Úřadu na ochranu ústavy. Bádensko-württemberský zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV) vysvětlil, že v současné době nemá žádné informace týkající se nezákonné činnosti. „Zejména v současné době nemáme žádné důkazy o zapojení salafistů do samotné organizace.“ Dále však uvedlo, že je nicméně možné, že příznivci salafistické scény občas navštěvují prostory mešity, aby oslovili ostatní věřící.“.