1 Donald Tusk o PiS

„Současní bolševici,“ opřel se Tusk do polské vládní PiS – ta ve volbách posílila. Vyzývá k její porážce

NOVÉ

Témata: , ,

Předseda Evropské rady Donald Tusk nepřímo označil nynější vedení Polska za „současné bolševiky“, které lze porazit. Bývalý předseda polské vlády, který je považován za pravděpodobného kandidáta prezidentských voleb v roce 2020, to řekl v Lodži v předvečer stého výročí obnovení polské státnosti.

V projevu Tusk vzdal poctu státníkům, kteří výrazně přispěli k obnovení nezávislosti Polska. Ocenil maršála Józefa Pilsudského, který v roce 1920 porazil bolševiky, a vůdce odborového svazu Solidarita a později prezidenta Lecha Walesu, jenž v 80. letech stál v čele opozice proti komunistické vládě podporované z Moskvy.

„Kdo je dnes v Polsku proti našemu silnému postavení v Evropské unii, tak je ve skutečnosti proti naší nezávislosti. To na nás závisí, zda politici budou rozbíjet EU a vyvedou Polsko z EU,“ prohlásil podle deníku Rzeczpospolita Tusk se zjevnou narážkou na současnou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) a její konflikty s Evropskou komisí. Brusel obviňuje vládu z omezování demokracie v zemi, včetně ohrožení nezávislosti justice.

„Když Poláci spoléhali na sebe, vždy zvítězili. Jestliže Pilsudski porazil bolševiky, tak vy dokážete porazit současné bolševiky. Braňte práva a svobodu, to je váš úkol,“ burcoval zjevně Tusk opozici proti vládě PiS.

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) získala aktuálně v místních volbách většinu mandátů v regionálních zastupitelských sborech. Oproti roku 2014 polepšila ze 171 na 254 mandátů. Koalice opozičních středových a liberálních stran Občanská platforma a Moderní získala 194 křesel, opoziční Polská lidová strana 70 křesel, 15 mandátů připadlo bezpartijním kandidátům a 11 postkomunistické levici. Radost PiS kalí jen porážka ve velkých městech, ale i tak je strana Jaroslawa Kaczyńského jasným vítězem. Volby starostů a primátorů ukázaly velkou podporu Občanské platformě a dalším opozičním stranám. Mnozí analytici však varují, že tato podpora ve skutečnosti vychází z hlasování proti vládnoucí straně. Pokud opoziční politici chtějí mít šanci vládnout zemi, budou muset zvýšit vlastní přitažlivost. Volby byly považovány za test obliby PiS po třech letech u vlády a strana jím prošla úspěšně navzdory sporům s Evropskou unií o reformu polského soudnictví.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.