1 Státem ovládane podniky

Babiš získal absolutní moc nad nominacemi do dozorčích rad státních firem

, NOVÉ

Témata: ,

Hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš budou výhradně rozhodovat o tom, kdo bude sedět v dozorčích radách státem ovládaných podniků. Výbor pro personální nominace, který dozorčí rady obsazuje, je nově tvořen pouze lidmi navrženými hnutím ANO. Skončili nominanti ČSSD Pavel Dvořák a lidovců Lenka Jirsa Pavlátková, upozornilo na to páteční Právo.

Nově se do výboru dostali šéf Úřadu vlády ČR Radek Augustin a někdejší ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš, již doplnili Yvonu Charouzdovou (ANO). Premiér Babiš ale odmítá, že by ANO takto prosazovalo do dozorčích rad své lidi. „Výbor pro personální nominace již není jako dříve složen koaličně. Jsme menšinová vláda,“ řekl Babiš Právu.

Existence Výboru pro personální nominace má zabránit takzvaným trafikám v dozorčích radách a tomu, aby se do dozorčích rad nedostávali nezpůsobilí lidé. To by řešil i nominační zákon, který ale Česko zatím nemá. Jeho prosazení v programu nemá ani Babiš. „Nemáme nominační zákon v programu. Nikdo to nechce. Ať si to předloží někdo jiný ze sněmovny. My ho nepotřebujeme. Máme nominační výbor,“ řekl Právu Babiš.

O prosazení zákona, jenž by řešil obsazování dozorčích, případně i správních rad státem obsazovaných pozic v podnicích, usilují například Piráti. Hodlají ho předložit do sněmovny. „Finální podoba zákona by měla být představena nejdéle do 8. března 2018,“ uvedl už dříve pro Echo24 poslanec za Piráty Tomáš Martínek.

Za personální změny kritizuje Babiše a jeho ministry opozice

Vláda v demisi, která nedostala důvěru sněmovny v polovině ledna, je už nyní za některé personální změny kritizována. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) například vzbudil rozruch tím, že odvolal ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD). Exministr zdravotnictví Němeček měl v minulosti velmi vyostřené vztahy s premiérem v demisi Babišem.

Nejnověji odvolal ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště podle ministra v demisi chybí smysluplná vize fungování podniku. Metnar na místo ředitele vypíše výběrové řízení, zatím povede Českou poštu ředitel divize poštovní provoz a logistika Vít Bukvic. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka odchází Elkán po vzájemné dohodě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Ředitel VZP v ohrožení. Babiš bude mít páky na jeho výměnu

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.