Jako invaze. Turisty na pláži u Cádizu opět zaskočil člun, z něhož vyskákali migranti

UPRCHLICKÁ KRIZE

Jako invaze. Turisty na pláži u Cádizu opět zaskočil člun, z něhož vyskákali migrantiNOVÉ 1
Svět

Turisty u jihošpanělského Cádizu zaskočila v neděli skupina migrantů z Afriky, kteří připluli s člunem na hojně navštívenou pláž. Informovala o tom španělská média. Asi padesátka migrantů, mezi nimiž bylo podle svědků asi deset nezletilých, spěšně vyskočila z člunu a záhy zmizela v nedalekém porostu.

Incident, kteří si někteří natočili na video, se stal v neděli kolem poledne, kdy se na pláži La Barrosa ve městě Chiclana de la Frontera koupaly stovky místních a turistů. "Podívej, podívej, to je síla!", "Běž zavolej policii!," volali lidé na pláži.

Deník La Vanguardia napsal, že policii se stále nepodařilo chytit všechny ze skupiny vyloděné na pláži. Podle deníku se zároveň odehrál další podobný incident, při němž se asi 43 migrantů vylodilo na pláži v obci Zahara de los Atunes rovněž v provincii Cádiz.

Přesně před měsícem se takto vylodily tři desítky migrantů na pláži u španělského města Tarifa, které leží na nejjižnějším výběžku Pyrenejského poloostrova. I tito běženci, kteří zřejmě připluli přes Gibraltarský průliv z Maroka, se okamžitě rozutekli do blízkého lesnatého porostu před zraky zaskočených rekreantů.

Čtěte také: Španělsko vrátilo do Maroka část afrických migrantů, kteří se probili do Ceuty

Španělsko se letos pro migranty z Afriky stalo hlavní branou do Evropy. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos do Španělska přes moře z Afriky na 27 800 migrantů, dalších asi 4900 jich proniklo letos pozemní cestou z Maroka do dvou španělských držav na severu Afriky Ceuta a Melilla.

Minulý týden zaskočila mnohé reakce španělských úřadů, které vrátily do Maroka přes stovku migrantů den poté, co tito násilím překonali hraniční bariéru v Ceutě. Migranti, podle fotek z médií mladí Afričani, použili při překonání bariéry ostré předměty a házeli na policisty plastové láhve, v nichž měli kyselinu, nehašené vápno, krev a exkrementy. Španělsko vrátilo migranty ze Ceuty na základě dohody s Marokem z roku 1992, která umožňuje vracet osoby, jež nelegálně vstoupí na španělské území.


Čtěte dále: Afghánec přeletěl do Schengenu na rogalu. Slovenská policie ho po dopadu dopadla

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.