V Babišově kauze střetu zájmů padne podnět kvůli podjatosti
Podezření ze střetu zájmů
Na ministerstvo spravedlnosti míří podnět pro možnou podjatost Krajského úřadu pro Střední Čechy, který řeší podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Podnět podá klub středočeských zastupitelů za STAN. Deníku Echo24 to řekl poslanec, krajský zastupitel a místopředseda STAN Vít Rakušan. Babišovo odvolání v kauze, kvůli kterému úředníci v Černošicích už vyměřili pokutu, nyní řeší úřad kraje, kterému šéfuje Babišova stranická kolegyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Proto by dle Rakušana měl Babišovo odvolání řešit jiný úřad.
„Chystáme podat podnět k ministerstvu spravedlnosti pro možnou podjatost Krajského úřadu ve Středních Čechách ve vztahu ke kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše,“ řekl Vít Rakušan deníku Echo24. „Podle nás by bylo vhodnější, aby se tím (Babišovým odvoláním) zabýval jiný úřad,“ dodal Rakušan s odkazem na to, že v čele kraje je místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Podnět podá klub STAN ještě tento týden.
Hejtmanka Pokorná Jermanová už dříve odmítla, že by měla vliv na rozhodování v Babišově kauze. Návrh STAN na přesunutí kauzy na jiný úřad, například Prahu, zazněl už v únoru. Hejtmanka návrh označila za úsměvný. Poukázala na to, že ve vedení Prahy jsou Piráti, kteří krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou napadli. Tím měla na mysli upozornění Pirátů na nedávné organizační změny v úřadu. Ty vedly k tomu, že úředníci, kteří se Babišovým odvoláním budou zabývat, mají nového šéfa. Psali jsme o tom zde.
Babiš střet zájmů odmítá
Premiér Andrej Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Ten dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Městský úřad v Černošicích mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun.
Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Ten prý vyřešil, když holding vložil do svěřenského fondu, a tím splnil povinnosti dané zákonem o střetu zájmů. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International ČR. Z Černošic putovala kauza na krajský úřad. Ředitel Transparency International David Ondráčka deníku Echo24 řekl, že středočeským úředníkům co se týče nestrannosti důvěřuje a kauzu by jim ponechal. „Pan premiér může mít politické vazby i na jiných úřadech, nechal bych to ve Středních Čechách,“ řekl Ondráčka deníku Echo24.
Piráti nedávno upozornili, že úředníci, kteří se Babišovým odvoláním budou zabývat, mají nového šéfa. Došlo k tomu sloučením odborů správních agend a legislativně právního. Krajský úřad ústy svého ředitele Jiřího Holuba odmítl souvislost změn s kauzou Babiš, znepokojilo to ale některé opoziční zastupitele. „Samozřejmě může být pravda, že jde o dlouho plánovanou reorganizaci. Na tomto případě je ale vidět nenormálnost stavu, kterou premiér nastavil. Dokud má problém, jaký má, vždy budou předjímány potíže. Zda mu někdo nadržuje, nebo ne. I ve chvíli, kdy změny v úřadě mohou být standardní, to prostě působí divně,“ řekl Rakušan v půlce února.
Střet zájmů řeší i Evropská komise
Otázkou střetu zájmů českého premiéra se kromě tuzemských institucí zabývá i Evropská unie. V jejím případě ale nejde o ovládání médií, nýbrž o čerpání unijních dotací.
Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů účinné od loňského srpna, vznesla Transparency International ČR, připojili se k ní i opoziční Piráti. Letos v lednu na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který zemědělské dotace uděluje, přijeli auditoři Evropské komise. Auditní mise zkoumá dokumenty fondu, aby zjistila, zda je možný střet zájmů premiéra Babiše a firmy Agrofert. Holding Agrofert podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve pak zhruba 1,5 miliardy Kč.