Skupina okrádala důchodce. Pomocí legendy o vnukovi je obrala o sedm milionů
OKRÁDÁNÍ DŮCHODCŮ
Organizovaná skupina z Polska podle policie obírala české a německé důchodce o peníze nebo cennosti. Škoda je asi sedm milionů korun. Poškozených je zatím 20, nejde ale o konečné číslo. Zástupci české policie a státního zastupitelství o tom v úterý informovali v Brně. V Polsku policie minulý týden zadržela dva členy organizované skupiny původem z Česka a Polska, v Polsku jsou ve vazbě. Třetí z pachatelů je zatím na útěku. Podle policie jde ale o začátek rozsáhlé činnosti. Česká policie se zabývá dalšími asi 30 případy, které by se případu mohly týkat.
Na případu pracovala česká, německá i polská policie. Skupina z Polska podle policie telefonicky kontaktovala lidi v pokročilém věku, kdy se pachatelé vydávali za jejich blízké, například za vnučku či vnuka, kteří se ocitli v nesnázích. Následně je přesvědčovali o předání hotovosti nebo cenností. Dělo se tak od března 2019 do října 2021.
„Většina poškozených je z Česka, většina důkazního materiálu proto pochází od nás. Bez propojení důkazů ze všech tří zemí by se ale nemohl uskutečnit zátah, kdy byli na území Polské republiky v minulém týdnu zadrženi dva členové organizované skupiny," uvedla státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Brně Jana Znojilová. Městské státní zastupitelství v Brně případ za českou stranu dozoruje.
Zadržení pachatelé jsou původem z Česka a Polska, v Polsku jsou ve vazbě, třetí z pachatelů je zatím na útěku. Podle policie je to ale zatím jen začátek rozsáhlého případu. Podle náměstkyně ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia ČR Radky Drexlerové jde o několik větví skupiny, která seniory systematicky obvolávala.
„Šlo o takzvanou legendu vnuk, kdy pachatelé využívali dobrosrdečnosti a v dobrém slova smyslu i naivity seniorů. Prohlásili se za jejich vnučku a žádali je o peníze například na výhodnou koupi motorového vozidla či nemovitosti. Nebo že jsou u notáře a potřebují zaplatit poplatky. Senioři si mysleli, že skutečně hovoří se svým vnukem, pachatelům následně peníze předávali přes lidi, kteří si pro ně dojeli. Mnohdy jim vydali i vysoké částky," uvedla Drexlerová. Doplnila, že policie v ČR se zabývá dalšími asi 30 případy, které by se tohoto případu mohly týkat.
Na vyjednávání a uzavírání dohod o společném vyšetřovacím týmu se významně podílí mezinárodní odbor Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). „Společné vyšetřování cílí zejména na případy závažných daňových deliktů, drogové kriminality, ale i obchodování s lidmi či nelegální migrace a převaděčství. Podle statistiky Nejvyššího státního zastupitelství se od roku 2008 Česká republika zapojila do 87 společných vyšetřovacích týmů, v současné době je aktivních 27 takových přeshraničních týmů. Nejčastěji čeští státní zástupci a policisté kooperují ve společných týmech s kolegy ze Slovenska i dalších sousedních zemí, ale i z ostatních států," uvedla ředitelka mezinárodního odboru NSZ Světlana Kloučková.
Podle policie se podvodný telefonát tváří důvěryhodně. Telefonující hned začne s pozdravem, například "Ahoj babičko, jak se máš?". Následuje několik vět a požadavek na peníze. Senior by měl podle doporučení policie v těchto případech svého vnuka či vnučku po ukončení hovoru sám kontaktovat na čísle, která zná, a ověřit si, zda mu opravdu volal on.