Čuba by měl zvážit rezignaci, je to otázka lidské slušnosti, říká šéf Senátu Štěch

Do Senátu jiř rok a půl nechodí

Čuba by měl zvážit rezignaci, je to otázka lidské slušnosti, říká šéf Senátu ŠtěchNOVÉ
František Čuba Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) poslal již druhý dopis senátorovi Františku Čubovi (SPO), ve kterém ho žádá, aby zvážil svou rezignaci. Důvodem je Čubova dlouhodobá absence – v Senátu se neobjevil skoro rok a půl. Podle senátorova asistenta je jeho zdravotní stav dobrý a každý den navštěvuje svou regionální kancelář ve Zlíně.

Štěch byl dle svých slov již před několika měsíci informován, že Čuba rezignaci na svou funkci senátora zvažuje. „Protože se tak do konce roku nestalo a jednání Senátu – jak ve výboru, tak na plénu – se neúčastní prakticky jeden a půl roku, tak jsem mu poslal dopis, kde ho žádám, aby zvážil možnost rezignace v souvislosti s tím, že dlouhodobě funkci nevykonává a voliči jeho obvodu nejsou v Senátu zastoupeni,“ uvedl pro Český rozhlas předseda horní komory Parlamentu a dodal: „Zákonný prostředek, abych ukončil jeho členství v Senátu, prostě není k dispozici. Je (to) otázka morální a lidské slušnosti.“

Senátor Čuba se schůze Senátu naposledy účastnil v srpnu v roce 2016, a následně podstoupil operaci trávicího traktu. Po dobu jeho nepřítomnosti, která trvá dodnes, však nepobíral nemocenské dávky, ale plný plat včetně cestovních náhrad. Tím získával kolem 120 tisíc korun měsíčně.

Zdravotní stav senátora je podle jeho asistenta Milana Frnky dobrý. Přesto však není jisté, jestli začne po jednání horní komory Parlamentu navštěvovat. „Uvidíme, jestli se situace do té doby změní, anebo ne,“ uvedl Frnka pro Český rozhlas. Čuba podle něj navíc každý den navštěvuje svou regionální kancelář ve Zlíně a údajně zde úřaduje zpravidla od deváté hodiny ráno do jedné odpoledne.

Ke zdravotnímu stavu Čuby se vyjádřil také jeho kolega ze Senátu a miliardář Ivo Valenta (Strana soukromníků): „Ty vlny tam jsou. To znamená, jednou je mu líp, podruhé hůř,“ řekl Valenta Českému rozhlasu. 

František Čuba se do Senátu dostal ve volbách v roce 2014, kdy na Zlínsku porazil dlouholetou senátorku a nynější poslankyni Alenu Gajdůškovou (ČSSD). Poté co se kvůli své operaci přestal účastnit senátních schůzí dostával pravidelně plat senátora, za což se na jeho hlavu dlouhodobě snášela kritika. Až po devíti měsících Čuba oznámil, že se svého platu vzdá ve prospěch studijního fondu, který spravuje již zmíněný senátor Valenta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čubovo chlapské řešení? Po devíti měsících se vzdá platu

Čuba nepracuje od září. Štěch chce jeho rezignaci, nebo nemocenskou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články