1 akce tajných služeb

Turci chtěli unést z Mongolska stoupence Gülena, zastavili je až v letadle

NOVÉ

Témata: , , ,

Turecká tajná služba se v pátek zřejmě pokusila unést z Mongolska tureckého učitele Veysela Akçaye, kterého Ankara označuje za nepřítele státu. Informují o tom tiskové agentury, podle nichž byl unesený už v letadle, jež mělo odletět z Ulánbátaru, ale na zásah mongolských úřadů mohl zase vystoupit.

Podle informací přátel dotyčného muže, které se objevily na sociálních sítích, se únosci Akçaye zmocnili v pátek ráno před domem, v němž bydlí. Letoun pak mohl odletět až večer, teprve když unesenému bylo umožněno vystoupit, poté co obránci lidských práv kolem události udělali halasné pozdvižení.

Akçay žije v Mongolsku už 24 let a je spojován s hnutím duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlouhodobě viní ze snahy svrhnout režim a z přípravy nezdařeného puče v roce 2016.

Podle lidí podporujících Akçaye jsou za pokusem o tento únos turecké úřady. Mongolské ministerstvo v reakci na incident uvedlo, že turecká ambasáda a velvyslanec se dušují, že o ničem nevědí.

Agentura DPA nicméně připomněla, že kvůli zmařenému pokusu o vojenský převrat už byly v Turecku, ale i v zahraničí, zadrženy desítky tisíc lidí podezřívaných z napojení na Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech a Ankara se ho marně snaží dostat do rukou. Turecké úřady se těchto lidí podle médií zmocnily už na Ukrajině, v Kosovu, Ázerbájdžánu, Gabunu, Pákistánu nebo Afghánistánu.


Čtěte dále: Aféra Özil: promeškaná příležitost myslet

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.