Turci chtěli unést z Mongolska stoupence Gülena, zastavili je až v letadle

akce tajných služeb

Turci chtěli unést z Mongolska stoupence Gülena, zastavili je až v letadleNOVÉ
Svět

Turecká tajná služba se v pátek zřejmě pokusila unést z Mongolska tureckého učitele Veysela Akçaye, kterého Ankara označuje za nepřítele státu. Informují o tom tiskové agentury, podle nichž byl unesený už v letadle, jež mělo odletět z Ulánbátaru, ale na zásah mongolských úřadů mohl zase vystoupit.

Podle informací přátel dotyčného muže, které se objevily na sociálních sítích, se únosci Akçaye zmocnili v pátek ráno před domem, v němž bydlí. Letoun pak mohl odletět až večer, teprve když unesenému bylo umožněno vystoupit, poté co obránci lidských práv kolem události udělali halasné pozdvižení.

Akçay žije v Mongolsku už 24 let a je spojován s hnutím duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlouhodobě viní ze snahy svrhnout režim a z přípravy nezdařeného puče v roce 2016.

Podle lidí podporujících Akçaye jsou za pokusem o tento únos turecké úřady. Mongolské ministerstvo v reakci na incident uvedlo, že turecká ambasáda a velvyslanec se dušují, že o ničem nevědí.

Agentura DPA nicméně připomněla, že kvůli zmařenému pokusu o vojenský převrat už byly v Turecku, ale i v zahraničí, zadrženy desítky tisíc lidí podezřívaných z napojení na Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech a Ankara se ho marně snaží dostat do rukou. Turecké úřady se těchto lidí podle médií zmocnily už na Ukrajině, v Kosovu, Ázerbájdžánu, Gabunu, Pákistánu nebo Afghánistánu.


Čtěte dále: Aféra Özil: promeškaná příležitost myslet

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.