1 filmy Visegrádské čtyřky

Festival 3Kino představuje přelomové filmy polské historie

, NOVÉ

Témata: ,

To nejlepší ze současné kinematografie států Visegrádské čtyřky přináší mezinárodní filmový festival 3Kino. Do 8. listopadu se v pražských kinech Atlas a Evald představuje postupně více než 40 filmů a 30 hostů ze 4 zemí. V rámci sekce 10/100 (deset přelomových filmů za posledních sto let) připomíná festival zásadní filmy polské kinematografie.

Diváci se mohou těšit například na film Dybuk, který je zcela namluven v jazyce jidiš. Děj tragického příběhu o lásce a smrti židovského Romea a Julie je založený na prastarých chasidských a kabalistických představách a rituálech. Film z roku 1937 byl určen převážně pro židovské publikum.

Do sekce přelomových filmů se řadí i muzikál Zakázané písničky z roku 1947, který je považován za první polský poválečný celovečerní film, nebo snímek Silný muž (1929), ten vypráví příběh ambiciózního muže, který si přisvojí román svého přítele a stane se slavným.

Objevem festivalu a polské kinematografie této sezóny je snímek Vztek, který v Praze představí režisér Michał Węgrzyn. Ve zdánlivě nenápadném filmu je hlavní hrdina během krátké doby konfrontován s řadou nečekaných a nebezpečných situací, které převrátí jeho život.

Českou kinematografii zastoupí předpremiéra filmu Chvilky, který vypráví o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. Snímek citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a neobyčejně vyvinutým citem pro situace. Debatovat s diváky budou jeho tvůrci: debutující režisérka Beata Parkanová a herečky Jenovéfa Boková a Alena Mihulová.

Za první čtyři roky působení si Mezinárodní filmový festival 3Kino získal prestiž mezi odborníky i v řadách veřejnosti. „Pátý ročník je dalším důkazem stoupající obliby tohoto festivalu, jehož délka se vyšplhala z pěti na osm dní, a to proto, že o festival je velký zájem nejen z řad diváků, ale i hostů, kteří projevili přání festival navštívit,“ říká ředitel festivalu Vavřinec Menšl.

Čtěte také: VIDEO: První světová válka jinak. Slavný Peter Jackson ukázal realitu pohledem vojáků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.