Festival 3Kino představuje přelomové filmy polské historie
filmy Visegrádské čtyřky
To nejlepší ze současné kinematografie států Visegrádské čtyřky přináší mezinárodní filmový festival 3Kino. Do 8. listopadu se v pražských kinech Atlas a Evald představuje postupně více než 40 filmů a 30 hostů ze 4 zemí. V rámci sekce 10/100 (deset přelomových filmů za posledních sto let) připomíná festival zásadní filmy polské kinematografie.
Diváci se mohou těšit například na film Dybuk, který je zcela namluven v jazyce jidiš. Děj tragického příběhu o lásce a smrti židovského Romea a Julie je založený na prastarých chasidských a kabalistických představách a rituálech. Film z roku 1937 byl určen převážně pro židovské publikum.
Do sekce přelomových filmů se řadí i muzikál Zakázané písničky z roku 1947, který je považován za první polský poválečný celovečerní film, nebo snímek Silný muž (1929), ten vypráví příběh ambiciózního muže, který si přisvojí román svého přítele a stane se slavným.
Objevem festivalu a polské kinematografie této sezóny je snímek Vztek, který v Praze představí režisér Michał Węgrzyn. Ve zdánlivě nenápadném filmu je hlavní hrdina během krátké doby konfrontován s řadou nečekaných a nebezpečných situací, které převrátí jeho život.
Českou kinematografii zastoupí předpremiéra filmu Chvilky, který vypráví o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. Snímek citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a neobyčejně vyvinutým citem pro situace. Debatovat s diváky budou jeho tvůrci: debutující režisérka Beata Parkanová a herečky Jenovéfa Boková a Alena Mihulová.
Za první čtyři roky působení si Mezinárodní filmový festival 3Kino získal prestiž mezi odborníky i v řadách veřejnosti. „Pátý ročník je dalším důkazem stoupající obliby tohoto festivalu, jehož délka se vyšplhala z pěti na osm dní, a to proto, že o festival je velký zájem nejen z řad diváků, ale i hostů, kteří projevili přání festival navštívit,“ říká ředitel festivalu Vavřinec Menšl.