Poznali byste aparátčíka? Bývalý vrchní svazák chodí po Jeruzalémě v jarmulce

překvapivý obrat

Poznali byste aparátčíka? Bývalý vrchní svazák chodí po Jeruzalémě v jarmulceNOVÉ
Vasil Mohorita v Jeruzalémě. Foto:

Foto: Facebook Vasila Mohority

Domov

pkvoš Echo24

Proměna bývalého svazáckého a komunistického funkcionáře Vasila Mohorita v nadšeného sionistu mnohé překvapila. V dobách normalizace totiž patřil ke špičkám předlistopadového komunistického režimu, pro který Izrael představoval jednoho z úhlavních nepřátel. Mohorita však otočil a stal se i dobrovolníkem v izraelské armádě. Bývalý vrcholný svazák se teď na Facebooku chlubí kipou z vlajek USA a Izraele.

O Mohoritově nečekaném zájmu o Izrael jsme informovali již vloni. V té době bývalý významný komunista překvapil tím, že slouží jako dobrovolník v programu Sar-El, v rámci něhož chce odsloužit tři roky služby, v rámci pravidelných turnusů. Podle jedné z žen, která s ním v Izraeli působila, Mohorita zjistil, že má ve své rodině židovské předky. To mělo probudit jeho zájem o studium hebrejštiny, kterému se v Izraeli také věnoval.

Čtěte také: Proměna Vasila Mohority. Ze zapáleného svazáka je sionista

V úterý se na svém facebookovém profilu Mohorita pochlubil dalším izraelským výletem. „Ta kipa je z vlajek USA a Izraele, koupil jsem ji tady před deseti lety,“ napsal k aktuálním fotografiím, kde na sobě má kromě komunisty nenáviděného Izraele i symbol USA.

Sám Mohorita o svém izraelském angažmá příliš hovořit nechce. Před časem pouze sdělil, že v polních podmínkách prožil krásné chvíle, během kterých „čistil, pucoval, umýval, utíral, leštil, stavěl, boural, sušil.“ 

RSDr. Vasil Mohorita se narodil 19. září 1952 v Praze. Je bývalým politikem Komunistické strany Československa a KSČM, za normalizace předseda českého Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže a poslanec České národní rady, po sametové revoluci místopředseda KSČ a poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V 90. letech se věnoval podnikání. Orientoval se na spolupráci s firmami z Ruska a Ukrajiny. Zpočátku měl úspěchy, ale pak jeho podnikání skončilo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ON LINE: Izrael oslavil přesun ambasády. Při střetech zemřely desítky Palestinců