1 Protikuřácký zákon

Návrat kuřáků do hospod? 86 poslanců chce zmírnění zákona

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Do hospod by se mohly vrátit kuřárny. Návrh na zmírnění protikuřáckého zákona, v jehož čele je Marek Benda (ODS), by umožnil samotným majitelům barů, kde se nevaří, aby se rozhodli, zda se v baru smí kouřit nebo ne. Návrh získal 86 podpisů poslanců z osmi poslaneckých klubů, výjimkou byli lidovci.

Protikuřácký zákon platí necelý rok. Podle novely předložené Bendou mají dostat výjimku menší hospody a bary, kde se nepodává jídlo a plocha určená pro zákazníky není vyšší než 80 čtverečních metrů. „Prvním bodem je, že povolíme zřízení zvláštních kuřáren v restauračních zařízeních, ve sportovištích a v kulturních zařízeních,“ uvedl Benda pro server iDnes.

Navíc by v nich platil zákaz vstupu osobám mladším 18 let. Oddělené kuřárny by směly zabírat maximálně 30 procent plochy zařízení. Od zákazu kouření se osvobozují pergoly a jen zastřešené předzahrádky. Předzahrádky restaurací, pokud se v nich má kouřit, musí být označeny jako kuřácký prostor.Třetím bodem návrhu je zrušení pasáže, která zakazuje hospodskému prodat alkohol zákazníkovi, který by mohl potom pod vlivem způsobit nějakou škodu na majetku nebo někomu ublížit.

S Bendou přišli návrh podpořit i Mikuláš Ferjenčík z klubu Pirátů a Patrik Nacher z klubu ANO. Piráti podle Ferjenčíka podporují zřízení oddělených kuřáren. „Vnímáme to jako ochranu nekuřáků, protože v tuto chvíli v řadě ulici v Praze, ale i v jiných městech je naprosto neudržitelná situace před hospodami, především ve večerních hodinách, kdy hloučky kuřáku se hlasitě baví před hospodou a zhoršuji soužití mezi tou hospodou a jejím bezprostředním okolím,“ řekl Ferjenčík. Nacher poznamenal, že jde o minimalistický názor a návrat ke zdravému selskému rozumu. Poslanci KDU-ČSL podle Bendy řekli, že návrh podepsat nechtějí.

„Říkám, otevřeně, že náš klub na to nemá jednotný názor,“ komentoval Bendův návrh na tiskové konferenci předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Klub jeho hnutí je podle něj rozdělen na dvě poloviny, z nichž jedna je pro zachování současné podoby protikuřáckého zákona, zatímco druhá je pro jeho eventuálního zmírnění. Klub ANO se bude návrhem zabývat, až bude na stole, uvedl. On sám podle svých slov návrh podpoří.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kuřák má zaplatit za kouření na vlastním balkonu

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.