Debata o sňatcích homosexuálů bude pokračovat nejdřív v prosinci, Šlechtová o boji slov za pultíkem

Debata o sňatcích homosexuálů bude pokračovat nejdřív v prosinci, Šlechtová o boji slov za pultíkemAKTUALIZOVÁNO
Domov

manželství (ne) pro všechny

Poslanecké návrhy na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy i na uzákonění možnosti manželství pro stejnopohlavní páry budou čelit ve sněmovně snahám o zamítnutí už v prvním čtení. Dolní komora obě předlohy projednává společně, ve středu poslanci úvodní kolo debaty nedokončili. Nynější řádná schůze Sněmovny skončila, diskuse bude pokračovat nejdříve na prosincové schůzi. Návrh zákona jako jedna z nejviditelnějších příznivkyní podporovala i bývalá ministryně Karla Šlechtová.  

Sněmovna už v úvodu diskuse neschválila požadavek předsedy Pirátů Ivana Bartoše, aby poslanci mohli projednávat předlohy i později večer. Podporovatelé a kritici zejména předlohy o manželství pro všechny se pak často přeli mezi sebou prostřednictvím krátkých takzvaných faktických poznámek. Do řádné debaty jsou aktuálně přihlášeny stále dvě desítky poslanců.

„Novela je zásadní pro stejnopohlavní páry, pro jejich děti,“ uvedla předlohu o manželství i pro homosexuály Radka Maxová (ANO). Změnu občanského zákoníku podepsalo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Hlavní autor návrhu na ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy Marek Výborný (KDU-ČSL) naopak mluvil o manželství jako o konzervativní, ale nikoli přežilé hodnotě. „Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny,“ uvedl. Tuto novelu listiny práv a svobod podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, hnutí ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.

„Hájíme tady hodnoty. Hodnoty jsou pro mě svoboda a rovnost,“ podpořil v následné debatě uzákonění manželství pro všechny páry Bartoš, který navrhl zamítnutí ústavní novely Výborného. Požadavek na zamítnutí možnosti manželství pro všechny páry naopak vzešel od poslanců ODS. „Manželství je svazkem muže a ženy, samo slovo manželství vzniklo ze slov muž a žena,“ řekla Zuzana Majerová Zahradníková (ODS). Následně se také tázala, co přijde příště. „Sňatky s dětmi? Polygamie?“ ptala se.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri zase zdůraznil, že tradiční rodinu neohrožují stejnopohlavní manželství, ale rozvody. Jiří Dolejš (KSČM) mluvil o vývoji společnosti a o symbolickém zrovnoprávnění homosexuální menšiny. „Vývoj a progresivní vývoj je možný, ale to neznamená, že je správný,“ podotkl k tomu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Patrik Nacher z hnutí ANO připomněl, že chystá návrh, který by vedl k narovnání práv všech párů, u stejnopohlavních by se ale nejmenovalo manželství.

Předseda SPD Tomio Okamura se vyslovil pro Výborného návrh. Varoval, že uzákonění manželství pro homosexuály by mohlo vést do budoucna ke zrušení definice pohlaví. „Připadá mi za hranou tahat sexualitu do politiky. Muž bude mužem vždy a žena ženou,“ prohlásil. Poslankyně ANO Karla Šlechtová Okamurovi opáčila, že se neřeší sexualita, ale rovnost a rovnoprávnost. Bývalá ministryně obrany se ve středu opět přihlásila k lesbické orientaci.

Je nás 10 procent říká Šlechtová

Přijetí zákona na sociálních sítích vehementně podporovala i exministryně obrany Karla Šlechtová, která dříve vedla i resort pro místní rozvoj. „Pro mě je důležitá rovnoprávnost mezi občany. Jsme fér (iniciativa, která legislativu do Poslanecké sněmovny prosadila – pozn. redakce) odvedli skvělou práci! Držme si palce, bude to boj slov za pultíkem,“ napsala ve středu Šlechtová na Facebook. 

Později sdílela příspěvek, v němž uvádí, že lidí, kteří usilují o legalizaci sňatků homosexuálů, je 10 procent.

Novela občanského zákoníku předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.

Cílem návrhu v podstatě konkurenčního ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Autoři poukazují na historické zakotvení manželství jako v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy zejména v evropském civilizačním okruhu.

Na čtvrtek je svolána z popudu Pirátů a SPD mimořádná schůze ke schvalování nižšího růstu platů vrcholných politiků. Příští týden by se poslanci mohli sejít na další mimořádné schůzi, na níž by se opozice pokusila vyslovit nedůvěru vládě hnutí ANO a ČSSD v souvislosti s gradující kauzou Čapího hnízda premiéra Andreje Babiše (ANO).

Čtěte také: Manželství pro všechny bude zlom. Růžová lobby si ochočila české politiky

Istanbulská úmluva je zbytečná, tvrdí Bělobrádek

Související články