1 Istanbulská úmluva

Istanbulská úmluva je zbytečná, tvrdí Bělobrádek

NOVÉ

Témata: ,

Lidovci nesouhlasí se zavedením Istanbulské úmluvy do českého právního řádu. Podle nich je nadbytečná, násilí na ženách dostatečně postihují české zákony. Novinářům to po jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.

"Považujeme Istanbulskou úmluvu za zbytečnou, je nadbytečná v právním řádu. Jistě odmítáme násilí na komkoli, ale to je věc, kterou už ošetřuje náš právní řád," řekl Bělobrádek. "Všechno, co je v té Istanbulské úmluvě dobré, je už v zásadě u nás ošetřeno," dodal.

Istanbulská úmluva proti násilí na ženách vyvolává v Česku rozporuplné reakce. Podle sedmi křesťanských církví by ohrozila tradiční rodinu a postavila muže a ženy proti sobě. Pro ratifikaci dokumentu Rady Evropy se naopak vyslovila synodní rada Českobratrské církve evangelické, která nesouhlasí s názorem, podle kterého je úmluva rafinovaným pokusem vnést do českého právního řádu pochybná ideologická měřítka. Podle zastánců má dokument chránit ženy - ale nejen je - před výpady a také odmítnout, že by ženy měly být v podřízeném postavení.

Istanbulská úmluva začala platit v roce 2014. Česká republika ji podepsala v květnu 2016 jako jeden z posledních států EU. Parlament měl dokument ratifikovat letos do konce června. Ženské organizace politiky opakovaně k ratifikaci vyzývaly.

Podle pravidel úmluvy by se měly upravit české zákony. Většina opatření už v české legislativě je. Zatím nebyly trestné vynucené sňatky, doplnit se měla také možnost postihu za násilnou sterilizaci a promlčecí doba kvůli stíhání za ženskou obřízku.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.