11 100. výročí od konce války

FOTOGALERIE: 100 let od konce Velké války. Podívejte se na unikátní kolorované snímky

, FOTO UVNITŘ

Témata: , ,

Již 11. listopadu si svět připomene 100. výročí ode dne, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. Postupem času se oslavy konce první světové války, která si vyžádala miliony obětí a mnoho dalších doživotně poznamenala, přeměnily v připomínku válečných veteránů. K této příležitosti grafik a fotograf Tom Marshall na své facebookové stránce zveřejnil přesně 100 kolorizovaných fotografií, které ukazují život na frontě.

Ke 100. výročí konce první světové války se Marshall rozhodl shromáždit a zveřejnit stovku jím kolorizovaných fotografií z období první světové války. Část snímků pochází ze soukromých sbírek, jiné zase z národních archivů, knihoven a dalších institucí. „S profesionálním kolorizováním černobílých fotografií jsem začal v roce 1914, tedy během výročí začátku první světové války,“ dodal Marshall v blogovém příspěvku na svých stránkách.

„Do svého výběru jsem zahrnul muže i ženy několika národností, ras a náboženství, jelikož celý svět byl zasažen touto válkou, a doufám, že tyto snímky vám dovolí nahlédnout do méně známých příběhů a událostí,“ doplnil autor kolorizovaných fotek. Spousta snímků se dočkala premiéry až nyní. Během své kariéry Marshall spolupracoval na celé řadě výstav, článků a knih, stejně jako s klienty na kolorizaci soukromých fotografických sbírek. Kompletní fotogalerii najdete na facebookové stránce Toma Marshalla.

První světová válka zasáhla téměř celý svět. Celkem se bojovalo na třech světadílech a všech světových mořích. Konflikt si vyžádal životy deseti milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů a výrazně ovlivnil vývoj 38 států. Válka začala 28. července 1914, trvala čtyři a čtvrt roku a jejím výsledkem bylo zcela nové rozložení sil v Evropě i ve světě.

K jednání o příměří mezi Německem a Dohodou se 11. listopadu 1918 v železničním vagonu v lese na stanici Rethondes u Compiegne sešly delegace vedené německým státním tajemníkem Matthiasem Erzbergerem a francouzským vrchním velitelem maršálem Ferdinandem Fochem. Ráno v 5:05 hodin byl podepsán dokument, který stanovil, že od 11:00 hodin 11. listopadu 1918 zavládne na frontách příměří. Smlouva znamenala pro Německo územní ztráty, odebrání kolonií, dočasné obsazení Porýní, zákaz spojení s Rakouskem, přísná vojenská omezení a vysoké reparace.

Čtěte také: Osudové chvíle Československa. Dramata státu obrazem. Podívejte se

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.