Hnutí Marek Hilšer do Senátu dostane každý rok 900 tisíc

nejdrtivější vítězství v 2. kole

Hnutí Marek Hilšer do Senátu dostane každý rok 900 tisícNOVÉ
Marek Hilšer Foto:

Foto: MarekNaHrad.cz

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Největším procentním rozdílem ze všech kandidátů zvítězil ve druhém kolem senátních voleb bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer. Ve druhém kole senátních voleb získal 80 % hlasů a porazil dosavadního senátora Libora Michálka (za Piráty), který s 20 % v horní komoře končí. Hilšer do Senátu kandidoval v čele vlastního hnutí nazvaného Marek Hilšer do Senátu, které si tak ročně připíše 900 tisíc korun.

Hilšer vlastní hnutí založil v červnu, kdy ho zaregistroval taktéž u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Na to na svém twitterovém účtu kriticky zareagoval jeden z jeho představitelů Jan Outlý.

„Vznikla nová strana (hnutí): „Marek Hilšer do Senátu.“ Stanovy ani program nejsou k mání, na Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí registrován osobní web názvodárce v ich-formě. Pardon, ale strany mají vznikat ke sdružování občanů. Ne protože nezávislí senátoři neinkasují ročně 900 tisíc státního příspěvku,“ napsal Outlý.

Příspěvek na senátora je jedním významných zdrojů financování politických stran a hnutí. Za jednoho zvoleného senátora subjektům náleží ročně 900 tisíc korun. Hilšer postup hájil. „Po analýze všech pro a proti, bylo založeno politické hnutí Marek Hilšer do Senátu, jehož cílem je podporovat politickou činnost Marka Hilšera a hodnoty, které reprezentuje,“ napsal Hilšer.

Stát bude stranám a hnutím vyplácet od příštího roku za senátorské mandáty celkem 69,3 milionu korun. Půjde o nižší částku než doposud. Stát ušetří za tři senátory, kteří se letos dostali do horní komory jako nezávislí kandidáti. Ke Zdeňku Nytrovi z klubu ODS přibyli Ladislav Faktor, Pavel Fischer a Jitka Chalánková.

Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde asi o 11 milionů korun. Občanští demokraté si polepší asi o pět milionů korun.

„Jsem rád, že se ukázalo, že běžný občan v této zemi se může ještě prosadit bez toho, aby za ním stály nějaké finanční nebo lobbistické skupiny. Myslím, že to je dobrá zpráva pro tuto zemi,“ řekl nově zvolený senátor. Hilšer kandidoval sám za sebe bez podpory politické strany. Ohledně vstupu do senátního klubu zatím rozhodnut není, předem nicméně vyloučil kluby ODS, ANO a ČSSD.

Úspěšní byli i další prezidentští kandidáti, Pavel Fischer, který se ziskem přes 78 % hlasů zvítězil podobně přesvědčivě jako Hilšer, a Jiří Drahoš, který volbu ve svém obvodu Praha 4 vyhrál již v prvním kole. Ani oni zatím neoznámili, do jakého senátorského klubu vstoupí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ONLINE: Modré tsunami. Senátní volby vyhrává ODS, ANO a ČSSD propadly

Senátní pád ČSSD. Měla nejsilnější klub, z 13 obhajovaných křesel získala jediné

Topkou zavržená Chalánková prošla o pět hlasů, v 2. kole jasně vyhrála

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články