Američané navrhují přejmenovat ulici před čínskou ambasádou podle doktora, který varoval před koronavirem
PŘEJMENOVÁVÁNÍ ULIC
Američtí senátoři navrhli přejmenovat ulici před čínskou ambasádou ve Washingtonu podle doktora Li Wen-lianga, který na sociálních sítích varoval před šířící se koronavirovou nákazou ve Wu-chanu a následně byl policií obviněn z šíření poplašných zpráv.
Li Wen-liang koronaviru podlehl letos v únoru. Návrh o přejmenování byl ve čtvrtek předložen v obou komorách Kongresu. Podporují ho hlavně republikáni. Tom Cotton, republikánský senátor, na Twitteru prohlásil, že zajistí, aby se jméno Li Wen-liang nikdy nezapomnělo, a to tak, že ho natrvalo umístí před velvyslanectví režimu, který je zodpovědný za jeho pronásledování a smrt.
The CCP wants the world to forget Dr. Li Wenliang, who tried to warn his colleagues about the Wuhan virus. We can ensure his name is never forgotten by placing it permanently outside the embassy of the regime responsible for his persecution and death. https://t.co/FPqZtZyvzrprr
— Tom Cotton (@SenTomCotton) May 8, 2020
Lékař Li Wen-liang pracoval v jedné z nemocnic ve městě Wu-chan, ze kterého se nový typ koronaviru začal koncem loňského roku šířit. V prosinci poslal v uzavřené diskuzní skupině zprávu svým kolegům. Upozorňoval je, že v jeho nemocnici bylo umístěno do karantény sedm lidí nakažených neznámým koronavirem, který se podobá viru způsobující nemoc SARS. Varoval před možným propuknutím epidemie a radil lékařům, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky. O čtyři dny později ho navštívili policisté, obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku a vyzvali ho, aby své „nelegální aktivity“ ukončil.
Kolem smrti Li Wen-lianga panoval zmatek. Původní zprávu o lékařově úmrtí čínská média dementovala s tím, že Li je v kritickém stavu, ale živý. Později však byla potvrzena jeho smrt.
Není to poprvé
Jak informuje server The Guardian podobná situace se odehrála už v roce 2014. Senátoři tehdy navrhli ulici pojmenovat podle držitele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa, který byl uvězněn za "podněcování k podvracení státní moci". Čína tehdy toto úsilí odsoudila a z návrhu se úplně sešlo poté, co prezident Barack Obama naznačil, že by ho vetoval kvůli udržení dobrých vztahů s Pekingem. Po této situaci Čína naoplátku navrhla přejmenovat ulici před americkou ambasádou v Pekingu po Edwardu Snowdenovi, bývalém zaměstnanci CIA, který do tisku vynesl informace o masivním utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.
Vztahy USA a Číny se od té doby silně zhoršily. Vláda Donalda Trumpa viní Čínu za rozšíření pandemie. Trump Covid-19 začal dokonce označovat jako čínský virus.
Přejmenovávání se ale netýká jen Číny, v roce 2018 městská rada ve Washingtonu pojmenovala blok před ruským velvyslanectvím podle kritika Vladimíra Putina Borise Němcova, který byl v roce 2015 v Moskvě zastřelen.
Češi také přejmenovávali
Podle Borise Němcova se přejmenovávalo i v Praze. Letos v únoru vedení Prahy přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova na páté výročí jeho vraždy. Kromě změny názvu náměstí se přejmenovala také promenáda u Místodržitelského letohrádku ve Stromovce po zavražděné ruské novinářce Anně Politkovské. Změna měla být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva. Ruské velvyslanectví si následně změnilo adresu svého konzulárního úseku z náměstí Borise Němcova na Korunovační.