Kdy se vrátí auta a tramvaje na Libeňský most? Možná až za osm let

Uzavřený Libeňský most

Kdy se vrátí auta a tramvaje na Libeňský most? Možná až za osm letNOVÉ
Uzavřený Libeňský most Foto:

FOTO: Marek Viet Tran

1
Domov

Karolína Vaverková

Život Pražanů už několikátý den komplikuje uzavřený Libeňský most. Na pražský magistrát, jenž o uzavření minulý týden rozhodl, se valí kritika. O špatném stavu mostu věděla Praha už dříve. Náměstek primátorky Petr Dolínek nyní uvedl, že provoz by mohl být obnoven za tři roky. Pokud však bude most prohlášen památkou, pak to bude až za osm let.

Pokud most ministerstvo památkou neprohlásí, chce Dolínek revokovat usnesení zastupitelů z roku 2016, kteří rozhodli, že se nebude bourat, ale opravovat. Následně by město ještě letos navázalo na v minulosti vypsanou a následně přerušenou soutěž na stavbu mostu. Do konce roku by pak Praha mohla podle Dolínka vybrat zhotovitele a předat mu staveniště. Most by byl hotov a doprava by se na něj mohla v tomto případě vrátit na přelomu let 2020 a 2021.

„Jakmile by se stal památkou, bude muset město zahájit všechny práce od začátku,“ řekl Dolínek s tím, že pak by se doprava na most vrátila až za osm let.

Most je nyní je přístupný pouze pro chodce a cyklisty. „Do konce ledna obdrží TSK, a.s. od Kloknerova ústavu kompletní dokumentaci s výsledky všech diagnostických měření včetně detailní zprávy ke stavu hlavního mostu přes Vltavu. Z toho vyplyne konkrétní podoba dalších opatření na mostě, následných prací a také možností obnovení provozu přes most,“ informovala Technická správa komunikací (TSK), jež má most na starosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

O uzavření Libeňského mostu rozhodl pražský magistrát minulý týden. Kritika od veřejnosti i od některých pražských politiků míří hlavně na to, že o špatném stavu mostu věděl magistrát už dávno a opravovat jej mohl i během posuzování jeho případné památkové ochrany. Město se ale brání s tím, že s rekonstrukcí muselo počkat na vyjádření ministerstva. Resort kultury nicméně popírá, že by rekonstrukci zdržoval.

Ministerstvo nyní posuzuje, zda je Libeňský most národní památkou, či nikoliv. „Hlavní město Praha a TSK do finálního rozhodnutí ministerstva kultury musí k mostu chovat jako ke kulturní památce a nemohou pokračovat v soutěži na zhotovitele ani správce stavby dle původního projektu. Smí na mostě provádět pouze nejnutnější údržbu, která nevyžaduje stavební povolení,“ uvedla TSK v dokumentu, nazvaném 10 faktů o Libeňském mostě a jeho aktuálním stavu, jenž rozeslala do českých redakcí v pondělí.

Nicméně podle ministerstva kultury je možné nezbytnou údržbu i stavební či technické zásahy směřující ke stabilizaci Libeňského mostu provádět i během posuzování jeho případné památkové ochrany. „Ministerstvo kultury zdůrazňuje, že v průběhu řízení o prohlášení věci za kulturní památku je možné realizovat nezbytnou průběžnou údržbu i větší stavební či technické zásahy, směřující ke stabilizaci všech částí Libeňského mostu,“ uvedla minulý týden mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Podobně hovoří starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice). „Není pravda, že bylo potřeba čekat. Bylo možné dva roky po dohodě s památkáři opravovat,“ uvedl Čižinský pro Echo24. „Za současný stav může TSK a zodpovědný pan radní,“ dodal s narážkou na pražského náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD).

Chybu ze strany magistrátu odmítá stejně jako TSK Dolínkův stranický kolega a starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). Podle něj někteří pražští zastupitele včetně starosty Čižinského opravu mostu zastavili tím, že prosadili správní řízení ministerstva kultury o zařazení Libeňského mostu mezi kulturní památky. „Před dvěma lety byla připravena oprava mostu, kde bylo územní rozhodnutí, stavební povolení a probíhala soutěž. Měla se dokončit a oprava mostu dnes už mohla být hotová,“ řekl pro Echo24 Petrus.

Kromě opravy Libeňského mostu se v Praze opravuje řada důležitých dopravních tepen. Například Zenklova ulice poblíž Libeňského mostu, uzavřena je i ulice Letenská, Krymská. Více informací o aktuálních dopravních omezeních najdete ZDE.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Peklo pro Pražany. Libeňský most měl být opraven už dávno

Orkán v ulicích. Létali lidé, střechy i kontejnery. Podívejte se