Peklo pro Pražany. Libeňský most měl být opraven už dávno

Uvnitř fotogalerie

Peklo pro Pražany. Libeňský most měl být opraven už dávnoNOVÉ
Uzavřený Libeňský most Foto:

FOTO: Marek Viet Tran

6
Domov

Karolína Vaverková

Betonové zátarasy uzavřely Libeňský most. Neprůjezdný je teprve od noci, ale na radnice Prahy 7 a 8 se už snesla vlna stížností. Lidé se zlobí, proč k opravě mostu dochází až nyní. Stěžují si i na sociálních sítích. „Je to zoufalé, co jste připravili od stolu pro cestující,“ napsala jedna z uživatelek Facebooku na stránky Městské části Prahy 8. Za odkládání oprav mostu kritizuje pražský magistrát i opozice. Kritika míří hlavně na náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD).

Lidé kritizují Prahu za to, že o špatném technickém stavu Libeňského mostu věděla dlouho. Nechala ale situaci zajít tak daleko, až na něj nyní nesmí auta a tramvaje. „Zoufají si nad situací a nechápou, jak je možné, že se o stavu mostu ví už dlouho, ale pak je najednou z hodiny na hodinu uzavřen,“ uvedla mluvčí Prahy 8 Marcela Voženílková. Na Facebooku Prahy 8 si už od čtvrtka lidé stěžují i na to, že kromě mostu je ve směru od Palmovky uzavřena kvůli rekonstrukci také Zenklova ulice.

„Vysvětlujeme a informujeme, jak se dá. Příjemné to není a zcela lidem, kterým to zkomplikovalo třeba cestu do práce, rozumím. Zatím mají docela pochopení,“ dodal mluvčí radnice Prahy 7 Martin Vokuš.

Jak dlouho bude most, který je hlavní dopravní tepnou vedoucí do Holešovic, uzavřen, není jasné. Nutná oprava má podle města trvat nejméně tři týdny. Možná ale i déle. Libeňský most je dlouhodobě ve velmi špatném stavu. Město plánuje celkovou rekonstrukci, nyní čeká na vyjádření ministerstva kultury, které posuzuje památkovou ochranu. To se brání, že opravu Libeňského mostu nezdržuje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Libeňský most se ve špatném stavebně technickém stavu nachází v důsledku dlouhodobé absence adekvátní údržby v trvání desítek let a řízení o prohlášení věci za kulturní památku nemá na tento stav žádný vliv,“ uvedlo ministerstvu kultury.

Ministerstvo nyní čeká na výsledky podrobné diagnostiky mostu, kterou si zadala Technická správa komunikací (TSK). „Jakmile ministerstvo kultury obdrží tento dlouho očekávaný a zásadní důkaz do řízení o prohlášení soumostí Libeňský most za kulturní památku, v řádu několika dnů jej vyhodnotí a rovněž neodkladně připraví rozhodnutí ve věci,“ uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Zavřený most je peklo pro občany

Po co nejrychlejší kompletní opravě nebo stavbě nového mostu volá šéfka pražských zastupitelů ODS a první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. „Zavřený most znamená dopravní peklo nejen pro občany Prahy 8, kde je od začátku roku uzavřena také Zenklova ulice. Tahanice kolem mostu musí skončit. A naopak co nejdřív je nutné zahájit jeho kompletní opravu nebo stavbu nové konstrukce,“ řekla Udženija.

Opozice navíc upozorňuje, že stav mostu je důsledkem zanedbané údržby. „Krizové uzavření Libeňského mostu pro veškerou silniční a tramvajovou dopravu je důsledkem dlouhodobě zanedbávané údržby ze strany Technické správy komunikací i nečinnosti náměstka Dolínka,“ řekl pražský zastupitel za Piráty Viktor Mahrik.

„Koaliční zastupitelé Jan Čižinský (KDU-ČSL) a Petr Dolínek (ČSSD) se několik let dohadovali, zda most opravit zcela nebo jenom částečně. Výsledkem je, že ho neopravili vůbec. Je to jen další doklad neschopnosti současné koalice vládnoucí v Praze. Neschopnosti dohodnout se na i těch nejzákladnějších věcech, neschopnosti město řídit a vést,“ uvedl předseda pražské TOP 09 a pražský zastupitel Martin Dlouhý.

Redakce Echo24 se s Petrem Dolínkem pokoušela spojit, aby se k výtkám vyjádřil. Dolínek však nezvedal mobilní telefon.

Prováděné opravy v Praze naleznete na webu Technické správě komunikací (TSK).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Strach ze zřícení. Praha v noci do odvolání uzavře Libeňský most

Orkán v ulicích. Létali lidé, střechy i kontejnery. Podívejte se