Konec Zemanových Číňanů
Zeman a CEFC
Čínská skupina CEFC, která měla ambici udělat si z Prahy svou základnu pro evropskou expanzi, se podle dostupných informací (kterých tradičně není z Číny moc relevantních) dostala do konfliktu s vládnoucí garniturou. Podle všeho byla odříznuta od peněz a její šéf, stále ještě poradce prezidenta Miloše Zemana „pro otázky Čínské lidové republiky“, byl zatčen a obviněn z hospodářských zločinů. Perspektiva takové společnosti je do chvíle, než by přišel zásadní obrat v čínské politice, nulová. Ukazuje se, že v posledních týdnech byla CEFC v dost zoufalé situaci, takže dělala dost zoufalé věci. Podle agentury Reuters na tom byla se svým obřím zadlužením tak špatně, že si půjčovala na patnáct dní za úrok 36 procent.
České spojky Číňanů, což je jejich šéf pro Evropu Jaroslav Tvrdík a skupina J&T Finance Group, v níž drží CEFC podíl 9,9 procenta, který se podle původní dohody měl vkladem zhruba 19 miliard korun zvýšit na padesát procent, upozorňují, že o dění v centrále nemají žádné relevantní informace.
Chování J&T ale naznačuje, že se připravuje na zpřetrhání vazeb s Číňany. Už v reakci na první zprávu o podivných událostech v CEFC bankovní skupina s velkou distancí napsala, že s ní nemá nic společného. Pak začala obstavovat majetek Číňanů v Česku, který byl garancí za úvěr, jejž CEFC poskytla. Všechny ty známé trofejní akvizice od fotbalové Slavie přes budovu Živnobanky na pražských Příkopech až po strojírnu Žďas a developerský komplex Florentinum tak v případě nesplacení skončí u finančníků z J&T. Přestože je Číňané kupovali za přešvihnuté ceny, J&T by podle dostupných informací neměla mít z úvěru ztrátu.
Teď se snaží od svých čínských partnerů co nejvíc distancovat. Včera vedení CEFC veřejně vyzvala, aby věrohodně vyvrátilo informace o svých problémech, jinak může na získání polovičního podílu v J&T Finance Group zapomenout. To ale už teď může téměř s jistotou. Kvůli pochybným penězům odmítla už koncem loňského roku souhlas se vstupem Česká národní banka. Číňané podali rozklad. Těžko si ale představit, že by je teď v jejich současném chaosu regulátor pustil do českého bankovnictví.
Pohádka o velkých čínských investicích v Česku, kterou pravidelně při návštěvách v Pekingu a čínských návštěvách v Praze vyprávěl prezident Miloš Zeman, končí. Teď je už jen otázka času, kdy šéf CEFC zmizí v tichosti z oficiálního seznamu Zemanových poradců. CEFC je důležitou připomínkou, že obchody s Pekingem jsou stále mnohem víc politika než byznys. Poslední ústavní změny navíc ukazují, že v Číně v tomto směru spíš přituhlo.