Nebezpečný spěch. Předčasné přestřižení pupeční šňůry způsobuje vážné problémy, tvrdí lékaři

Dlouhodobé následky

Nebezpečný spěch. Předčasné přestřižení pupeční šňůry způsobuje vážné problémy, tvrdí lékařiNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Přestřižení pupeční šňůry nejčastěji probíhá okamžitě po porodu. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale ve zprávě varuje, že může brzké přerušení kontaktu mezi matkou a dítětem vést k vážným problémům.

Lékaři zkoumali 3500 rodičů, jejichž děti se narodily ve Velké Británii mezi lety 2015 a 2017. Třetina z nich odpověděla, že došlo k přestřižení pupeční šňůry do minuty od porodu. Pětina uvedla, že byla přestřižena okamžitě.

Pupeční šňůra obsahuje pupečníkové tepny a žíly, které se společně s placentou podílí na dýchání plodu a zásobují ho živinami. Díky tomu je krev dítěte nezávislá na krvi matky. Během porodu se ale krev stlačí do placenty, takže dojde k úbytku krve v těle novorozence.

Když se potom pupeční šňůra přestřihne moc brzy, může dítě přijít o polovinu červených krvinek a až třetinu kyslíku v krvi, uvádí WHO. Méně krve má podle studie u 30 procent dětí za následek i dlouhodobé problémy jako nedostatek železa, který může být spojován s opakujícími se infekcemi, autismem nebo poruchou učení.

S přestřižením pupeční šňůry stačí podle WHO počkat alespoň minutu. Díky tomu se novorozeně dočká řady benefitů jako menší riziko onemocnění plic, astmatu, cukrovky, epilepsie nebo Parkinsonovy choroby.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: První dítě ze zkumavky slaví čtyřicítku. Luise Brownová má už šest milionů následovníků

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články