1 konference spd

Okamura obhájil, Rozner se stahuje. Polouzavřená konference SPD

AKTUALIZUJEME

Témata:

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura obhájil svoji pozici. Na volební konferenci v Praze byl favoritem volby, získal hlasy 150 delegátů ze 152 přítomných. Jeden byl proti, on sám pro sebe nehlasoval. Funkci si udržel i místopředseda hnutí a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, kterému delegáti dali 149 hlasů. Z pětičlenného předsednictva po dnešku odejde řadový člen Miloslav Rozner. Členství v nejužším vedení hnutí poslanec neobhajoval. Okamura novinářům řekl, že s prací dosavadního předsednictva je spokojen.

Poslanec Rozner, který proslul mimo jiné výrokem o vybrušování, řekl, že z vysoké politiky nechce vybrousit, ale hodlá se plně věnovat vedení jihočeské organizace hnutí. Řadovým členem pětičlenného předsednictva se místo něj nově stal poslanec Radovan Vích se 138 hlasy. V předsednictvu naopak zůstali poslanci Jaroslav Holík (140 hlasů) a Radek Rozvoral (137 hlasů).

Radim Fiala konferenci v Kongresovém centru na pražské Pankráci zahájil slovy o úspěšné cestě hnutí do Poslanecké sněmovny a přivítáním Okamury, pod jehož vedením podle Fialy hnutí „veslovalo vstříc politickým úspěchům“. Po rozpadu Okamurova předchozího politického subjektu Úsvit získala SPD ve Sněmovně v loňských podzimních volbách 22 mandátů a Okamura se stal místopředsedou dolní komory.

Okamura chce dál prosazovat přímou demokracii a suverenitu republiky. Řekl, že SPD chce více peněz, bezpečí a spravedlnosti pro slušné a řádné lidi. Kritizoval také Babišovu vládu ANO a ČSSD, která podle Okamury podléhá diktátu Bruselu a Berlína.

Okamurovo vystoupení zde: Babišova vláda podléhá Bruselu a Berlínu, hřímal Okamura

Zeman Okamurovi poslal video, odpočívá

Jednání se zúčastní 162 delegátů, za každý kraj jich vyslaly krajské konference deset a zbytek bude tvořit 22 poslanců hnutí. Na jednání SPD pozvalo prezidenta Miloše Zemana, který ale zaslal delegátům pouze videozdravici. Podle Okamury totiž hlava státu plánovala o víkendu odpočívat.

Delegáti se budou věnovat také přípravě na podzimní obecní a senátní volby. V komunálních volbách, kterých se SPD zúčastní poprvé, postaví podle Okamury 282 kandidátek, celkem tak bude kandidovat za SPD zhruba 9000 členů a podporovatelů. V senátních volbách bude hnutí vlastní kandidáty stavět ve všech 27 obvodech. Celou sestavu hnutí představí po skončení lhůty pro podávání kandidátek 31. července.

Jednání konference je přístupné jen akreditovaným novinářům, a to pouze při zahajovacích projevech. Během volby a diskuse, ve které jsou podle programu jednání tři bloky včetně „zhodnocení mimořádně úspěšné politické práce hnutí od vzniku v roce 2015“, organizátoři jednání uzavřou.

Hnutí podle Okamury přibývá členů, loni na podzim hovořil o 11 000 lidí, dnes o 13 000. Uskupení ale členskou základnu rozlišuje, řádných členů je 1400, zhruba 5500 je členů čekatelů a dalších šest tisíc si podalo elektronickou přihlášku a krajské organizace je postupně registrují.

Z nového čísla Volby 2018 aneb Nikdy nevstoupíš do stejné řeky. Babiš znovu vsadil na levicový populismus

Echo týdne: Brno, řidič a mamba ● Esej: Galerie nářků nad českou státností ● Komentář: Jak liberálové ztrácejí domov ● Rozhovor s historikem Robertem Kvačkem : Češi jsou historicky úspěšní

 

Milionáři z Instagramu Kdo zbohatl na sociálních sítích?
Kam jet po sezoně Speciální tipy na výlety

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.