Rušno po zasedání Rady ČT. Bobošíková požaduje konec dvou radních
STÍŽNOST NA DVA ČLENY RADY
První zasedání Rady ČT má nečekanou dohru. Jana Bobošíková z Institutu svobody a demokracie podala stížnost na porušování ústavně zaručených politických práv Radou České televize. Bývalá politička či novinářka si přeje odvolání dvou členů – Reného Khüna a Zdeňka Šarapatky, kteří podle ní svými otázkami diskriminovali přítomného občana. Se stížností se obrátila jak na samotnou radu, tak na volební výbor Poslanecké sněmovny či na ombudsmana. Pro institut Bobošíkové pracuje také čerstvě zvolená radní Hana Lipovská. V úterý se bude navíc volební výbor zabývat také dřívějším návrhem poslankyně Barbory Kořanové (ANO) na Šarapatkovo odvolání.
Stížnost Bobošíkové se týkala vystoupení občana Jaroslava Pizuru z Bruntálu, který na Radě ČT kritizoval například pořad Otázky Václava Moravce. Zmínění radní se jej následně ptali, zda není členem nebo sympatizantem SPD. Zdůraznili však, že nemusí odpovídat. Z formální stránky je také potřeba podotknout, že přestože byl Pizur upozorněn, aby jeho vystoupení nepřesáhlo tři minuty, mluvil na Radě ČT déle než deset minut.
„Dne 3. 6. 2020 na veřejném jednání Rady vznesl pan Jaroslav Pizur připomínku k programům vysílaným v České televizi, a zejména k jejich možné zaujatosti vůči některým politickým stranám a subjektům, což je očividně jeho právo jako občana České republiky a poplatníka televizního poplatku. Pan Pizur zároveň požádal o vysvětlení možné zaujatosti některých pořadů. Na jeho otázku však bylo reagováno velmi nepřátelsky a namísto odpovědi byl pan Pizur ze strany člena Rady pana Kühna dotázán, zda je členem nějaké politické strany či politického hnutí. Pan Kühn svůj dotaz odůvodnil slovy, že na občana ‚narazil‘ v Parlamentu v hloučku poslanců politické strany SPD,“ píše Bobošíková ve stížnosti volebnímu výboru.
„Ještě excesivnějšího protiprávního jednání se však dopustil další člen Rady, pan Zdeněk Šarapatka. Ten, patrně frustrován svou častou záměnou za bývalého poslance SPD, pana Milana Šarapatku, svou odpověď panu Pizurovi zahájil sdělením, že pan Pizur je sympatizantem SPD, což měl o sobě podle tvrzení pana Šarapatky sdělit na jednání Rady před několika měsíci. Ve skutečnosti však pan Pizur vystoupil na jednání Rady dne 6. 11. 2019, 2 jak dokládá veřejný zvukový záznam z jednání, i tehdy poukazoval na možné zaujaté a neobjektivní zvaní hostů do pořadu Otázky Václava Moravce. Jasně přitom řekl, že není ani zastánce pana Okamury, ani volič SPD. Tvrzení pana Šarapatky je tedy nepravdivé. Navíc v daném případě nejenže není vůbec relevantní, ale je protiprávní a diskriminační,“ dodává s tím, že si přeje odvolání obou radních.
Na stížnost reagoval na Twitteru sám Šarapatka. „Bobo útočí…. aneb stížnost na mě a kolegu poslancům. Snaha o odvolávání radních ČT ze strany zájmové skupiny Jany Bobošíkové začíná nabírat na obrátkách.., tweetuje Tomáš Martínek, poslanec Pirátů a člen sněmovního volebního výboru. Děkujeme, ‚kolegyně‘ Lipovská,“ komentoval radní.
Bobo útočí…. :-) aneb stížnost na mě a kolegu poslancům.
— zdeněk šarapatka (@zdeneksarapatka) June 7, 2020
„Snaha o odvolávání radních ČT ze strany zájmové skupiny Jany Bobošíkové začíná nabírat na obrátkách..“,tweetuje Tomáš Martínek, poslanec Pirátů a člen sněmovního volebního výboru. Děkujeme, „kolegyně“ Lipovská :-) pic.twitter.com/wOy29WTcRV
Co se na zasedání Rady ČT vlastně stalo?
Pizur vystoupil na konci zasedání Rady ČT s tím, že mu vadí programová stránka televize. Především kritizoval souběžné vysílání Otázek Václava Moravce na dvou kanálech televize. „Třeba se mi nelíbí programová skladba… Proč v neděli ČT1 a ČT24 vysílají souběžně Otázky Václava Moravce… Je to lukrativní čas a z dávné minulosti víme, že to bylo vyhrazené pro pohádky a nebo pro bohoslužby. Nechápu záměr České televize, jestli nám chtějí vnutit Otázky Václava Moravce, abychom neměli alternativu, abychom to museli sledovat. Vždyť tu jsou určité programové vrstvy diváků, kteří mají jiné zájmy,“ řekl Pizur před radními.
Po přibližně desetiminutové řeči reagoval radní René Kühn. „Mám jednoduchou otázku, na kterou mi nemusíte odpovídat, pokud nebudete chtít. Jste členem nějaké politické strany nebo hnutí?“ Pizur následně reagoval, že členem žádné strany nebo hnutí není. Kühn poté občana upozornil na překročení časového limitu. „Neřešíme nějaký časový limit, protože by to bylo dětinské a pokud přijdete znovu. Necháme Vás zase vystoupit. Právo na názor Vám nikdo samozřejmě neupírá,“ řekl. Radní Šarapatka dále uvedl, že Pizur na předchozím jednání rady řekl, že je sympatizant SPD, což Pizur popřel.
K incidentu se vyjádřila také sama Hana Lipovská v rozhovoru pro Echo24. Sama přitom pracuje právě pro institut Bobošíkové. „Symbolická pro mě byla už první schůze rady, které jsem se účastnila. Na její závěr vystoupil jako host sedmašedesátiletý pán z Bruntálu. Svou kritiku přednesl velmi slušně, vyplynulo z ní, že ho ČT opustila a že si s ní už nerozumí. Logicky se ptal, proč jsou Otázky Václava Moravce v neděli souběžně na prvním programu i na čtyřiadvacítce. Ptal se, proč je vysílání nevyvážené ve skladbě hostů, proč moderátoři skáčou hostům do řeči, proč jsou často agresivní,“ řekla.
„Pán domluvil a dva radní se ho zeptali, jestli je člen nebo sympatizant SPD. Prostě museli kritikovi dát jednoduchou nálepku. To mi přišlo špatné ze dvou důvodů. Televize přece musí naslouchat i svým kritikům. Zadruhé – nikdo se nesmí ptát, koho divák volí. Televize je tady pro všechny koncesionáře. Možná drobná epizodka, ale mně ukazuje, kde se televizní praxe rozchází s pestrostí reálného života,“ dodala.
Konec Šarapatky si přeje také poslankyně ANO Barbora Kořanová
Sněmovní volební výbor se bude v úterý 9. června mimo jiné zabývat návrhem na odvolání člena Rady České televize (ČT) Zdeňka Šarapatky, který předložila členka výboru Barbora Kořanová (ANO). Vyplývá to z pozvánky na zasedání výboru. Šarapatka je na zasedání také pozván. O případném odvolání člena rady by musela rozhodnout Sněmovna jako celek.
Kořanová prosazuje odvolání Šarapatky kvůli jeho lednovému příspěvku na sociálních sítích. V něm Šarapatka ke společné fotografii prezidenta Miloše Zemana se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) napsal: „Smrt je popleta: dobří odcházejí“. V rozhovoru pro irozhlas později připustila, že je snaha o odvolání Šarapatky motivována také osobními důvody.