1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Bytová nouze v Česku, korporace prosí o milost, smysl opozice

NOVÉ

Témata:

Jak dostupné, nebo spíše nedostupné je bydlení v Česku? Jsou Poláci skutečně tmáři Evropy? Přestane být Blízký východ světovou střelnicí? Má smysl být v parlamentu v opozici? To jsou jen základní otázky, na které odpovídá nové číslo Týdeníku Echo.    

Ztraceni v nové bytové krizi, tak pojmenoval titulní téma nového čísla Týdeníku Echo Petr Holub. „Rovnýma nohama skočili Češi do nové krize bydlení. Zasáhla většinu vyspělých zemí a tuzemská velká města patří k těm, která nemají řešení. Přesto existuje v blízkém sousedství příklad, že nedostatku dostupných bytů se dá s úspěchem čelit.“ Tím příkladem míní autor článku rakouskou metropoli: „Na předměstí Alterlaa, pouhých dvacet minut od centra Vídně, si příznivci moderní architektury a vyspělého urbanismu na své nepřijdou. Dominantu tvoří komplex tří gigantických domů s názvem Wohnpark (Bytový park), každý s pětadvaceti patry. Jejich zázemí tvoří jednopatrové bludiště nákupního centra s desítkami obchodů a restaurací…

Ovšem pro toho, kdo se přistěhuje do Vídně za prací, se může stát Alterlaa eldorádem. Pokud chce koupit byt, zaplatí v přepočtu 70 tisíc korun za metr čtvereční, nájem menšího bytu přijde na deset tisíc měsíčně. Při průměrné rakouské mzdě 70–80 tisíc to není těžké utáhnout, dovolit si to může i obyčejný zedník odkázaný na minimální mzdu okolo čtyřiceti tisíc. Když si návštěvník uvědomí finanční souvislosti, zapomene na úvahy o normalizačním skanzenu a Wohnpark i celé jeho okolí se rozzáří v růžových barvách. Vždyť podle nejnovějších údajů developerů se v Praze těžko shánějí byty s cenou pod 100 tisíc.“

Jak bude vypadat svět, až „Blízký východ přestane být světovou střelnicí“, uvažuje Lenka Zlámalová, zabývajíc se především prognózou, že do pět let budou Spojené státy dominovat světové těžbě ropy a plynu.

Salon Týdeníku Echo navštívili politici z opozičních stran: Ivan Bartoš, předseda Pirátů, Markéta Pekarová Adamová, první místopředsedkyně TOP 09, a Marek Benda, člen ODS. Debaty se zúčastnil také Ladislav Mrklas, prorektor vysoké školy CEVRO Institut. Jak může opozice bránit ústavu proti vládě populistů a levice? A kdo je „skutečná opozice“?  Titulek je výmluvný: Tři roky, ve kterých musíme něco dokázat. Jaká byla společenská atmosféra ve Francii na jaře roku 1968, kdy studenti stavěli v Paříži barikády? Odpověď hledá Jiří Peňás. Tyto a ještě další články přináší Týdeník Echo č. 19.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.