1 VÁLKA TARIFŮ

Operátor v Itálii zažehl revoluci v cenách tarifů. Jsou oproti ČR více než desetkrát levnější

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Francouzský mobilní operátor Iliad, který expandoval loni v květnu do Itálie, nastartoval revoluci v nabídkách tarifů, která donutila k ústupkům i konkurenci. Ceny tarifů v Itálii klesly za působení Iliadu zhruba o pětinu Nejde jen o italské specifum, tlak na zlevňování mobilních tarifů se projevuje napříč Evropou. Tedy alespoň tam, kde se na trhu objevil čtvrtý operátor. O situaci informuje server Prague Morning.

Iliad nabídl italským zákazníkům tarif s neomezeným voláním, SMS zprávami a 50 GB dat s měsíčním paušálem 204 Kč (7,99 euro). Balíček obsahuje ještě jednorázový aktivační poplatek 255 Kč. I tak jde v porovnání s cenami českých operátorů o těžko uvěřitelnou cenu.

Pokud si vezmeme například současnou nabídku společnosti T-Mobile, která nabízí podobný neomezený tarif s 60 GB dat, dostaneme se k částce 2499 Kč měsíčně. To je v porovnání s měsíčním paušálem nabídky od Iliadu dvanáctkrát tolik.

Francouzský Iliad expandoval na italský trh v květnu minulého roku a svými tarify donutil tradiční vůdce na italském trhu mobilních sítí Vodafone, Wind a Tre k rychlé reakci. Podle serveru Wired.it se ceny tarifů snížily až o 20 % a všechny tři společnosti zahájily kampaň ve snaze nalákat zpět zákazníky, které jim Iliad přebral. Vodafone se na potenciální zákazníky obrátil s novou nabídkou neomezeného tarifu s 50 GB dat za v přepočtu 153 Kč a jednorázový aktivační poplatek 255 Kč.

Tlak na zlevňování cen podle Prague Morning nezačal pouze v Itálii, ale prochází napříč Evropou. Ve Francii vstoupil na trh mobilní operátor Free Mobile a stal se tak čtvrtým hráčem vedle operátorů Orange, SFR a Bouygues Télécom. Stejně jako v Itálii dosáhl nový operátor úspěchu díky nízkým cenám a už v prvních letech sebral svým konkurentům miliony zákazníků. Free Mobile v současnosti nabízí neomezený tarif s 50 GB dat za cenu 230 Kč (8,99 euro). Během prvního roku vstupu čtvrtého operátora klesly ceny tarifů ve Francii o 27 %. Například v Nizozemsku se po vstupu čtvrtého operátora na trh snížily během šesti let ceny o 51 %.

Podobný dopad vstupu čtvrtého operátora na zlevňování cen tarifů lze sledovat v Rumunsku i Polsku. Stejně tak v Belgii, která má srovnatelnou velikost mobilního trhu i ceny tarifů podobné těm v ČR. Stejně jako v Česku existují v Belgii tři velcí dominantní operátoři.

Jediná šance na vstup čtvrtého operátora na trh je při tzv. aukci kmitočtů pro mobilní sítě, která se koná zhruba jednou za pět let. V České republice by aukce kmitočtů pro mobilní sítě páté generace v pásmu 700 MHz, které se uvolní přechodem na televizní standard DVB-T2, mohla podle dřívějších plánů začít ve druhém pololetí tohoto roku.


Čtěte dále: Huawei v ČR loni za 11 měsíců zvýšil prodej mobilů o 19 procent

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.