1 VÁLKA TARIFŮ

Operátor v Itálii zažehl revoluci v cenách tarifů. Jsou oproti ČR více než desetkrát levnější

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Francouzský mobilní operátor Iliad, který expandoval loni v květnu do Itálie, nastartoval revoluci v nabídkách tarifů, která donutila k ústupkům i konkurenci. Ceny tarifů v Itálii klesly za působení Iliadu zhruba o pětinu Nejde jen o italské specifum, tlak na zlevňování mobilních tarifů se projevuje napříč Evropou. Tedy alespoň tam, kde se na trhu objevil čtvrtý operátor. O situaci informuje server Prague Morning.

Iliad nabídl italským zákazníkům tarif s neomezeným voláním, SMS zprávami a 50 GB dat s měsíčním paušálem 204 Kč (7,99 euro). Balíček obsahuje ještě jednorázový aktivační poplatek 255 Kč. I tak jde v porovnání s cenami českých operátorů o těžko uvěřitelnou cenu.

Pokud si vezmeme například současnou nabídku společnosti T-Mobile, která nabízí podobný neomezený tarif s 60 GB dat, dostaneme se k částce 2499 Kč měsíčně. To je v porovnání s měsíčním paušálem nabídky od Iliadu dvanáctkrát tolik.

Francouzský Iliad expandoval na italský trh v květnu minulého roku a svými tarify donutil tradiční vůdce na italském trhu mobilních sítí Vodafone, Wind a Tre k rychlé reakci. Podle serveru Wired.it se ceny tarifů snížily až o 20 % a všechny tři společnosti zahájily kampaň ve snaze nalákat zpět zákazníky, které jim Iliad přebral. Vodafone se na potenciální zákazníky obrátil s novou nabídkou neomezeného tarifu s 50 GB dat za v přepočtu 153 Kč a jednorázový aktivační poplatek 255 Kč.

Tlak na zlevňování cen podle Prague Morning nezačal pouze v Itálii, ale prochází napříč Evropou. Ve Francii vstoupil na trh mobilní operátor Free Mobile a stal se tak čtvrtým hráčem vedle operátorů Orange, SFR a Bouygues Télécom. Stejně jako v Itálii dosáhl nový operátor úspěchu díky nízkým cenám a už v prvních letech sebral svým konkurentům miliony zákazníků. Free Mobile v současnosti nabízí neomezený tarif s 50 GB dat za cenu 230 Kč (8,99 euro). Během prvního roku vstupu čtvrtého operátora klesly ceny tarifů ve Francii o 27 %. Například v Nizozemsku se po vstupu čtvrtého operátora na trh snížily během šesti let ceny o 51 %.

Podobný dopad vstupu čtvrtého operátora na zlevňování cen tarifů lze sledovat v Rumunsku i Polsku. Stejně tak v Belgii, která má srovnatelnou velikost mobilního trhu i ceny tarifů podobné těm v ČR. Stejně jako v Česku existují v Belgii tři velcí dominantní operátoři.

Jediná šance na vstup čtvrtého operátora na trh je při tzv. aukci kmitočtů pro mobilní sítě, která se koná zhruba jednou za pět let. V České republice by aukce kmitočtů pro mobilní sítě páté generace v pásmu 700 MHz, které se uvolní přechodem na televizní standard DVB-T2, mohla podle dřívějších plánů začít ve druhém pololetí tohoto roku.


Čtěte dále: Huawei v ČR loni za 11 měsíců zvýšil prodej mobilů o 19 procent

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.