Slovenská cesta. Vláda může v krajní situaci znárodnit plyn i elektřinu
SLOVENSKÁ CESTA
Slovenská vláda bude moci v případě kolapsu trhu s energiemi nebo jejich akutního nedostatku znárodnit firmám vyrobenou elektřinu a plyn. Může se tak stát v momentě, kdy vyjde k vyhlášení stavu nouze. Upozornila na to ekonomická agentura Patria. Náklady, které v důsledku toho vzniknou, by měl dodavatelům uhradit stát.
Slovenský parlament začal ve zrychlené režimu jednat o návrhu, aby pro případ prudkého zdražení elektřiny a zemního plynu například mohla vláda stanovit ceny za dodávky zmíněných energií pro určenou skupinu odběratelů. Část podniků na Slovensku, kterým skončily dřívější kontrakty na dodávky energií, už pocítila jejich výrazně vyšší ceny. Pro domácnosti platí do konce roku regulované ceny elektřiny či plynu tak, jak byly nastaveny k začátku letošního roku.
Ministr hospodářství Karla Hirman na stránkách slovenského Úřadu vlády vysvětlil, že nová legislativa obsahuje dva stupně přijímání opatření v oblasti energetiky. Prvním je vyhlášení obecného hospodářského zájmu (GGEI) i na základě nepříznivého vývoje cen, což dosud nebylo možné. „Abychom mohli sáhnout po komoditách, tedy elektřině, plynu a následně i teple, a zajistit dodávky především pro vnitřní trh v dostatečném objemu a v přijatelné cenové hladině,“ uvedl Hirman. S tím souvisí i kompenzační mechanismy pro podniky, které by byly takovou regulací dotčeny.
Vyšším stupněm opatření je vyhlášení stavu nouze, a to v případě, že se energetický systém blíží kolapsu. „V tu chvíli budou přijata ještě přísnější opatření. Téměř se odpojujeme od okolních trhů, uzavíráme a zajišťujeme dodávky v kritickém množství, abychom udrželi naši společnost v chodu,“ dodal ministr. Všem těmto opatřením musí předcházet rozhodnutí vlády a následně musí být vydána jednotlivá prováděcí nařízení, která jsou v kompetenci ministerstva hospodářství.