Polokomunistická, amatérská a s korupčníkem. Opozice kritizuje novou Babišovu vládu

Babišova druhá vláda

Polokomunistická, amatérská a s korupčníkem. Opozice kritizuje novou Babišovu vláduNOVÉ
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Opoziční politici tvrdě kritizují nově jmenovaný kabinet premiéra Andreje Babiše. Zákonodárcům zejména vadí délka trvání sestavování vlády, kompetentnost některých ministrů, ale také samotná osoba trestně stíhaného předsedy vlády. Někteří upozorňují také na to, že vliv na rozhodování bude mít také prezident. „Zvlášť mě udivuje, že premiér za svými nominacemi nestojí a nechává si prezidentem jmenovat nekompletní vládu, k čemuž nemá prezident žádnou oporu v ústavě,“ řekl pro Echo24 místopředseda ODS Martin Baxa.

Druhá vláda Andreje Babiše je jmenována po 249 dnech od říjnových voleb v minulém roce. Nový kabinet se tak skládal osm a půl měsíce. To zejména vadí první místopředsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. „Česká republika zřejmě bude mít plnohodnotnou vládu až třičtvrtě roku po volbách, a to vládu menšinovou, v níž ČSSD už před jejím vznikem hraje trapnou roli neustále ustupujícího partnera oligarchovi s estébáckou minulostí. Takto slabý partner nemá sílu cokoliv uhlídat, pokud to ale vůbec chce, soudě dle vyjednávání vlády kdy z původních podmínek sociálních demokratů nebylo splněno téměř nic. Babišovo-Zemanova vláda se opírá o komunisty, kteří dostali největší podíl na moci od sametové revoluce,“ řekla pro Echo24 Markéta Pekarová Adamová.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše ukázalo hnutí ANO, že je neschopné vyjednávat s ostatními stranami. „Andrej Babiš nebyl schopen ani napodruhé vytvořit většinovou vládu ani získat podporu demokratických stran. To jasně svědčí o jedné věci, není to tak dobrý manažer a podoba vzniklé vlády je čistě jeho zodpovědností. ANO se dlouhodobě profiluje jako strana neschopná kompromisu a rozumné spolupráce, blokuje schůze, zamítá opoziční novely navzdory dohodám,“ uvedl pro Echo24 Ivan Bartoš.

Podporu od komunistů kritizuje také předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. „Je to nepochybně vláda polokomunistická, jak personálním obsazením, tak programem. Nebudu dopředu hodnotit jednotlivá jména. Je ale zjevné, že hlavním kritériem u řady z nich nebyla jejich kompetentnost, ale to, jak moc jsou loajální k Andreji Babišovi, jak vyhovují Miloši Zemanovi a zda nevadí komunistům,“ řekl Petr Fiala.

Spolupráce s komunisty je největším problémem také pro šéfa Pirátů Ivana Bartoše. „Česká republika tak bude mít první vládu s podporou komunistů v moderní historii. A jak si tuto podporu chce premiér Babiš získat? Přidělováním trafik – dohodou s KSČM o obsazování řídících a kontrolních orgánů, jakými jsou například dozorčí rady. I proto jsme svědky toho, jak Andrej Babiš vykostil pirátský nominační zákon, protože ta naše podoba tohoto zákona handlování trafik za hlasy zkrátka neumožňuje,“ uvedl pro Echo24 Ivan Bartoš. Dodává také, že vznik vlády neznamená konec hlasovací koalice ve složení ANO, SPD a KSČM.

Tato vláda je cokoliv, jen ne korupční

Druhá vláda Andreje Babiše je jmenována dnes, kdy si celý stát připomíná památku komunistických obětí. Tuto symboliku kritizuje první předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. „Že tato polokomunistická vláda bude jmenována v den památky obětí komunistického režimu je už jen dokreslením odporného provokativního cynismu Miloše Zemana, který neváhá pošpinit památku našich statečných předků, vlastenců i jejich potomků,“ řekl pro Echo24 Jan Farský.

Opoziční poslanci ale upozorňují také na personální složení vlády, které se dle nich nepodobá předvolebním slibům ANO o vládě odborníků. „Dávno pryč jsou slova Andreje Babiše  o tom, že by ve vládě měli sedět odborníci. Loajalita dostává přednost před kompetencí. Zvlášť mě udivuje, že premiér za svými nominacemi nestojí a nechává si prezidentem  jmenovat nekompletní vládu, k čemuž nemá prezident žádnou oporu v ústavě. Zejména ministr zahraničí bude v současné době chybět a Česká republika tak bude v zahraničí oslabena,“ řekl místopředseda ODS Martin Baxa.

Podle Jana Farského jsou ministři ve vládě spíše kvůli své loajálnosti než kvůli své odbornosti. „Odbornost evidentně nebyla při sestavování vlády tím nejdůležitějším. Rozhodujícím kritériem, jak ukazuje Malá, Poche, Ťok, ale i Pelikán, Stropnický, byla a je loajalita. Poprvé od sametové revoluce se dostává k moci vláda bývalého komunisty a agenta StB, který navíc čelí trestnímu stíhání,“ řekl Jan Farský. „Bizarní je nominace známého korupčníka pana Pocheho na post ministra zahraničí či následné supermanské uvolnění se pana Hamáčka zastávat dvě klíčová křesla najednou,“ připomněl předseda Pirátů Ivan Bartoš kauzu europoslance Miroslava Pocheho.

Kromě navrženého ministra zahraničí je dle Bartoše bizarní i jmenování Taťány Malé. „Proslula výroky, že trestní stíhání je možné v případě premiéra Babiše odložit klidně i o čtyři roky. Babiš si tak dosazuje na resort spravedlnosti svého nejloajálnějšího partnera, který je díky svým podnikatelským aktivitám zároveň jednou z nejkontroverznějších osobností vznikající vlády,“ uvedl Ivan Bartoš. S tím souhlasí i místopředseda nové sněmovní strany Jakub Michálek. „Nesouhlasíme zejména se jmenováním pana Babiše, který je trestně stíhán, pana Pocheho, který je pražský kmotr ČSSD, paní Malé, která nemá potřebné vzdělání a pana Tomana, který má poněkud zvláštní minulost. Tato vláda je cokoliv jen ne korupční,“ řekl místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Hamáček: K výměně Pocheho není důvod. Babiš po „nátlaku“ splnil, co se očekávalo

Chvojka: Čtrnáct z patnácti poslanců ČSSD podepsalo koaliční smlouvu s ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články